Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Sukces pszczelarzy z Drogomyśla 2019

pszczelarstwo zachodniopomorskie Pasieka Dziki Miód miód pitny

Jak informuje szczecińska Gazeta Wyborcza, pszczelarze z rodzinnej Pasieki Dziki Miód z Drogomyśla w województwie zachodniopomorskim zdobyli dwa złote i dwa brązowe medale na The Mazer Cup w Denver – największym i najbardziej prestiżowym konkursie poświęconym miodom pitnym na świecie.

W konkursie jury oceniało m.in. smak i bukiet, aromat, konsystencję oraz barwę miodów pitnych. W rezultacie złotymi medalami zostały wyróżnione, w kategorii miodów pitnych tradycyjnych: "Flight of the Bumblebee" – "Lot Trzmiela" oraz kategorii Cyser – miodów z dodatkiem jabłek: "Jabczak". Trzecie miejsce na podium wśród Pyment – miodów z dodatkiem winogron zdobył "Zwiegeld", a kategorii Varietal – miodów pitnych z jednego gatunku miodu: "Barrel C Acacia".

Anna i Krzysztof Piwowarowie prowadzący Pasiekę Dziki Miód pokonali w Denver setki pszczelarzy z całego świat. Jak zapewniają na swojej stronie, miód rzepakowy i inne produkty pszczele pozyskują "na czystych ekologicznie terenach, wśród łąk i lasów". Wspólnie zapewniają: "Nasze pszczoły zbierają nektar, pyłek i spadź z roślin występujących w naturalnym środowisku, z dala od ośrodków przemysłowych. Gospodarujemy zgodnie z zasadami ekologii i zgodnie z zasadami zdrowego żywienia".

Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza, Ci pszczelarze wiedzą, jak robić dobre miody pitne. W USA zdobyli aż cztery medale, http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24571475,ci-pszczelarze-wiedza-jak-robic-dobre-miody-pitne-w-usa-zdobyli.html, Data publikacji: 2019.03.21, Data odczytu: 2019.03.27

Czytaj również:

Jak powstaje miód pitny?



Liczba wyświetleń artykułu: 1502

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różowe stringi z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

Słodka sałatka z kurczakiem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna