Portal Pszczelarski

Katowice rezygnują z oprysków na kleszcze, by chronić pszczoły

pszczelarstwo śląskie pszczoły a kleszcze

Jak podaje portal Onet.pl, powołując się na informacje TVN24, Urząd Miasta Katowice postanowił zrezygnować w 2019 roku z opryskiwania przeciwko kleszczom terenów zielonych. Urzędnicy tłumaczą to obawą o przetrwanie populacji pszczół.

"Wyginęło mnóstwo pszczół i to są głosy mieszkańców i ekologów" - tak tłumaczyła w rozmowie z TVN24 decyzję władz Katowic rzecznik Urzędu Miasta, Ewa Lipka. Nie wszyscy jednak uważają, że jest to wystarczające uzasadnienie. Rezygnację z oprysków krytykują m.in. chorzy na boreliozę.

Marek Matyszczak – jeden z zarażonych przez kleszcza tą chorobą i który namówił włodarzy Katowic do zeszłorocznych oprysków – nie kryje swojego oburzenia. "Życie, zdrowie mieszkańców, ich dzieci, zwierząt domowych jest ważniejsze niż inne owady" - mówi dziennikarzom TVN24. Ewa Lipka stara się odpierać te zarzuty. "Same opryski w kilkunastu miejscach nie zabezpieczą nas przed zachorowaniem na boreliozę. To my musimy pamiętać o środkach indywidualnej ochrony" – twierdzi rzecznik Urzędu Miasta.

Władze Katowic zapowiadają teraz akcję informacyjną wśród mieszkańców na temat tego jak się chronić przed kleszczami.

Opracowano na podstawie:

Onet.pl, Katowice rezygnują z oprysków na kleszcze. Chodzi o pszczoły, https://slask.onet.pl/katowice-rezygnuja-z-opryskow-na-kleszcze-chodzi-o-pszczoly/lk7m7jb.html , Data publikacji: 2019.03.18, Data odczytu: 2019.03.27

TVN24, Katowice rezygnują z oprysków przeciw kleszczom. "Wyginęło mnóstwo pszczół" , https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/katowice-nie-bedzie-opryskow-przeciw-kleszczom,919519.html, Data publikacji: 2019.03.18, Data odczytu: 2019.03.27



Liczba wyświetleń artykułu: 1312

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele