Portal Pszczelarski

Za pomocą miodu można mierzyć zanieczyszczenie powietrza

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie analiza miodu miód zastosowanie miodu

Jak informuje portal WhatNext, naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie odkryli, że pszczoły mogą stanowić istotną pomóc w pomiarach zanieczyszczeń powietrza w miastach. Kluczowa w tej kwestii jest analiza miodu.

Na podstawie badań miodów zebranych w Vancouver naukowcy stwierdzili, że niewielkie ilości izotopów ołowiu w miodzie są na tyle charakterystyczne, że można według tego określić, skąd pochodzi ten ołów. Badacze na tej podstawie potrafili odpowiedzieć, jakie jest zagęszczenie ruchu ulicznego w miejscu pochodzenia miodu i czy gdzieś w pobliżu jest prowadzona działalności przemysłowa. Badania były oparte na bardzo dokładnym mierzeniu pierwiastków w miliardowych częściach.

Jednocześnie po analizie składu chemicznego miodu naukowcy uznali Vancouver za wyjątkowo czyste miejsce, także w odniesieniu do innych obszarów Kolumbii Brytyjskiej. Odnaleziony w miodach ołów nie pochodzi z lokalnego źródła, lecz prawdopodobnie to zanieczyszczenie przybyło do portu w Vancouver z Azji Wschodniej.

Opracowano na podstawie:

What Next, Pszczoły są sposobem na zmierzenie poziomu zanieczyszczenia, https://whatnext.pl/pszczoly-sa-sposobem-na-zmierzenie-poziomu-zanieczyszczenia/.html , Data publikacji: 2019.03.26, Data odczytu: 2019.03.30Liczba wyświetleń artykułu: 606

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.