Portal Pszczelarski

Za pomocą miodu można mierzyć zanieczyszczenie powietrza

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie analiza miodu miód zastosowanie miodu

Jak informuje portal WhatNext, naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie odkryli, że pszczoły mogą stanowić istotną pomóc w pomiarach zanieczyszczeń powietrza w miastach. Kluczowa w tej kwestii jest analiza miodu.

Na podstawie badań miodów zebranych w Vancouver naukowcy stwierdzili, że niewielkie ilości izotopów ołowiu w miodzie są na tyle charakterystyczne, że można według tego określić, skąd pochodzi ten ołów. Badacze na tej podstawie potrafili odpowiedzieć, jakie jest zagęszczenie ruchu ulicznego w miejscu pochodzenia miodu i czy gdzieś w pobliżu jest prowadzona działalności przemysłowa. Badania były oparte na bardzo dokładnym mierzeniu pierwiastków w miliardowych częściach.

Jednocześnie po analizie składu chemicznego miodu naukowcy uznali Vancouver za wyjątkowo czyste miejsce, także w odniesieniu do innych obszarów Kolumbii Brytyjskiej. Odnaleziony w miodach ołów nie pochodzi z lokalnego źródła, lecz prawdopodobnie to zanieczyszczenie przybyło do portu w Vancouver z Azji Wschodniej.

Opracowano na podstawie:

What Next, Pszczoły są sposobem na zmierzenie poziomu zanieczyszczenia, https://whatnext.pl/pszczoly-sa-sposobem-na-zmierzenie-poziomu-zanieczyszczenia/.html , Data publikacji: 2019.03.26, Data odczytu: 2019.03.30



Liczba wyświetleń artykułu: 1515

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.