Portal Pszczelarski

Inicjatywa Komisji Europejskiej dla ratowania pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej

Jak informuje portal sadyogrody.pl, Komisja Europejska chce rozpocząć działania na rzecz podniesienia świadomości mieszkańców Unii Europejskiej w sprawie zagrożeń dla populacji pszczół, a także ich znaczenia dla ludzkości i działaniach, które można podjąć, aby ratować te pożyteczne owady.

"Nasza jakość życia - i nasza przyszłość - zależy od wielu usług, które natura zapewnia za darmo. Zapylanie jest jedną z tych niewidzialnych, ale nieocenionych usług, dlatego bardzo niepokojącym jest fakt, że niektórzy z naszych najlepszych zapylaczy są narażeni na wysokie ryzyko! Jeśli nie zajmiemy się przyczynami spadku liczby dzikich zapylaczy i nie będziemy pilnie działać, aby to powstrzymać, my i nasze przyszłe pokolenia zapłacimy bardzo wysoką cenę" - stwierdził komisarz UE ds. środowiska, rybołówstwa i gospodarki morskiej Karmenu Vella. W mającym trwać dwa lata programie Komisji Europejskiej planowane jest podjęcie działań, które umożliwią władzom publicznym, naukowcom, rolnikom, przedsiębiorstwom i poszczególnym obywatelom zaangażowanie się w ochronę pszczół.

Już w czerwcu 2018 roku Unia rozpoczęła pierwszą w swojej historii inicjatywę na rzecz ratowania dziko żyjących owadów-zapylaczy. Dla realizacji tego celu projekt został ukierunkowany i skoordynowany w różnych sektorach i politykach. Głównym założeniem programu jest uświadomienie społeczeństwa w kwestii znaczenia pszczół, a także motyli, ćmy czy niektórych chrząszczy, czyli najczęściej spotykanych w Europie zapylaczy, dla ekosystemu i sposobach zapobiegania kurczeniu się tych populacji.

Za rosnącym zaangażowaniem Unii Europejskiej stoją twarde dane makroekonomiczne. Zapylanie walnie przyczynia się do rozwoju produkcji rolnej, której udział w gospodarce UE wynosi około 15 miliardów euro rocznie.

Opracowano na podstawie:

Sadyogrody.pl, Komisja Europejska chce chronić owady zapylające przed wymieraniem, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/komisja_europejska_chce_chronic_owady_zapylajace_przed_wymieraniem,17272.html, Data publikacji: 2019.03.25, Data odczytu: 2019.03.30



Liczba wyświetleń artykułu: 1258

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie