Portal Pszczelarski

Inicjatywa Komisji Europejskiej dla ratowania pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej

Jak informuje portal sadyogrody.pl, Komisja Europejska chce rozpocząć działania na rzecz podniesienia świadomości mieszkańców Unii Europejskiej w sprawie zagrożeń dla populacji pszczół, a także ich znaczenia dla ludzkości i działaniach, które można podjąć, aby ratować te pożyteczne owady.

"Nasza jakość życia - i nasza przyszłość - zależy od wielu usług, które natura zapewnia za darmo. Zapylanie jest jedną z tych niewidzialnych, ale nieocenionych usług, dlatego bardzo niepokojącym jest fakt, że niektórzy z naszych najlepszych zapylaczy są narażeni na wysokie ryzyko! Jeśli nie zajmiemy się przyczynami spadku liczby dzikich zapylaczy i nie będziemy pilnie działać, aby to powstrzymać, my i nasze przyszłe pokolenia zapłacimy bardzo wysoką cenę" - stwierdził komisarz UE ds. środowiska, rybołówstwa i gospodarki morskiej Karmenu Vella. W mającym trwać dwa lata programie Komisji Europejskiej planowane jest podjęcie działań, które umożliwią władzom publicznym, naukowcom, rolnikom, przedsiębiorstwom i poszczególnym obywatelom zaangażowanie się w ochronę pszczół.

Już w czerwcu 2018 roku Unia rozpoczęła pierwszą w swojej historii inicjatywę na rzecz ratowania dziko żyjących owadów-zapylaczy. Dla realizacji tego celu projekt został ukierunkowany i skoordynowany w różnych sektorach i politykach. Głównym założeniem programu jest uświadomienie społeczeństwa w kwestii znaczenia pszczół, a także motyli, ćmy czy niektórych chrząszczy, czyli najczęściej spotykanych w Europie zapylaczy, dla ekosystemu i sposobach zapobiegania kurczeniu się tych populacji.

Za rosnącym zaangażowaniem Unii Europejskiej stoją twarde dane makroekonomiczne. Zapylanie walnie przyczynia się do rozwoju produkcji rolnej, której udział w gospodarce UE wynosi około 15 miliardów euro rocznie.

Opracowano na podstawie:

Sadyogrody.pl, Komisja Europejska chce chronić owady zapylające przed wymieraniem, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/komisja_europejska_chce_chronic_owady_zapylajace_przed_wymieraniem,17272.html, Data publikacji: 2019.03.25, Data odczytu: 2019.03.30Liczba wyświetleń artykułu: 1048

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczoły przerwały mecz krykieta w Johannesburgu 2017

Projekt Pasieka Ratunkowa

III Bieszczadzkie Święto Pszczoły w Pszczelinach

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę