Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Warroza szerzy się wśród pszczół. Nie można jej lekceważyć

pszczelarstwo w Polsce warroza Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wśród pszczelich rodzin odnotowuje się coraz więcej zachorowań spowodowanych przez warrozę. W rozmowie z PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk rekomenduje pszczelarzom jak walczyć z tym zagrożeniem.

"Wystarczyło kilka ciepłych dni i pszczoły wyruszyły z uli na obloty. Nie zrobiły tego jeszcze wszystkie pszczele rodziny, ale wiele" - mówił Józef Zysk w wywiadzie. Jego zdaniem świadczy to, że pszczoły dobrze przetrwały zimę. Zagrożeniem jest jednak obecnie warroza – pasożytujące na pszczołach groźne roztocza. Wystarczy, że jedynie kilka pszczół jest nimi zarażonych, by zginął cały ul.

Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarzy jako główną przyczynę wzrostu zachorowań wskazuje łagodną pogodę w okresie jesienno-zimowym. "Warrozie niestety sprzyjała ciepła jesień i ciepła zima. Mimo że pszczelarze odymiali pszczoły nawet późną jesienią, warroza przetrwała w ulach. Trzeba jak najszybciej przystąpić do walki z nią, w przeciwnym razie wiele pszczelich rodzin zginie" - powiedział związkowiec.

Józef Zysk radzi pszczelarzom intensywne odymianie uli i zmianę dotychczas stosowanych leków do walki z warrozą. Roztocza te mogą się bowiem po jakimś czasie uodparniać na aplikowane preparaty. "Odymiać pszczoły należy, gdy tylko zrobi się ciepło, ok. 10 stopni Celsjusza wystarczy. Trzeba to robić, gdy pszczoły są w ulu, bo w przeciwnym razie te, które są chore, a wyleciały z ula, rozniosą chorobę na pozostałe owady" – radzi prezes Związku.

Odymianie powinno zapobiec wyleganiu się kolejnych pszczół z warrozą. Należy ten proces rozpocząć jednak jak najszybciej, ponieważ matki nie znoszą jeszcze dużej ilości czerwu. Potem może być już za późno, gdyż matki zaczną składać więcej jajeczek, zasklepionych woskiem i odymianie nie przyniesie rezultatów – młode pszczoły wylęgnął się z roztoczem. "Apeluję, by pszczelarze ruszyli do odymiania przy pierwszym ciepłym dniu. To najlepszy czas na takie zabiegi" - podkreślił Józef Zysk.

Opracowano na podstawie:

Farmer.pl, Warroza atakuje pszczoły, http://www.farmer.pl/fakty/warroza-atakuje-pszczoly,84234.html, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.05

Sadyiogrody.pl, Warmińsko- mazurskie: pszczoły dobrze przetrwały zimę. Problemem jest warroza, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/warminsko_mazurskie_pszczoly_dobrze_przetrwaly_zime_problemem_jest_warroza,16998.html, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.05



Liczba wyświetleń artykułu: 2303

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych

Nostrzyk biały - roślina miododajna

Skuteczność kwasu mlekowego w walce z warrozą

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.