Warroza szerzy się wśród pszczół. Nie można jej lekceważyć

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wśród pszczelich rodzin odnotowuje się coraz więcej zachorowań spowodowanych przez warrozę. W rozmowie z PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk rekomenduje pszczelarzom jak walczyć z tym zagrożeniem.
"Wystarczyło kilka ciepłych dni i pszczoły wyruszyły z uli na obloty. Nie zrobiły tego jeszcze wszystkie pszczele rodziny, ale wiele" - mówił Józef Zysk w wywiadzie. Jego zdaniem świadczy to, że pszczoły dobrze przetrwały zimę. Zagrożeniem jest jednak obecnie warroza – pasożytujące na pszczołach groźne roztocza. Wystarczy, że jedynie kilka pszczół jest nimi zarażonych, by zginął cały ul.
Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarzy jako główną przyczynę wzrostu zachorowań wskazuje łagodną pogodę w okresie jesienno-zimowym. "Warrozie niestety sprzyjała ciepła jesień i ciepła zima. Mimo że pszczelarze odymiali pszczoły nawet późną jesienią, warroza przetrwała w ulach. Trzeba jak najszybciej przystąpić do walki z nią, w przeciwnym razie wiele pszczelich rodzin zginie" - powiedział związkowiec.
Józef Zysk radzi pszczelarzom intensywne odymianie uli i zmianę dotychczas stosowanych leków do walki z warrozą. Roztocza te mogą się bowiem po jakimś czasie uodparniać na aplikowane preparaty. "Odymiać pszczoły należy, gdy tylko zrobi się ciepło, ok. 10 stopni Celsjusza wystarczy. Trzeba to robić, gdy pszczoły są w ulu, bo w przeciwnym razie te, które są chore, a wyleciały z ula, rozniosą chorobę na pozostałe owady" – radzi prezes Związku.
Odymianie powinno zapobiec wyleganiu się kolejnych pszczół z warrozą. Należy ten proces rozpocząć jednak jak najszybciej, ponieważ matki nie znoszą jeszcze dużej ilości czerwu. Potem może być już za późno, gdyż matki zaczną składać więcej jajeczek, zasklepionych woskiem i odymianie nie przyniesie rezultatów – młode pszczoły wylęgnął się z roztoczem. "Apeluję, by pszczelarze ruszyli do odymiania przy pierwszym ciepłym dniu. To najlepszy czas na takie zabiegi" - podkreślił Józef Zysk.
Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, Warroza atakuje pszczoły, http://www.farmer.pl/fakty/warroza-atakuje-pszczoly,84234.html, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.05
Sadyiogrody.pl, Warmińsko- mazurskie: pszczoły dobrze przetrwały zimę. Problemem jest warroza, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/warminsko_mazurskie_pszczoly_dobrze_przetrwaly_zime_problemem_jest_warroza,16998.html, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.05
Liczba wyświetleń artykułu: 2679
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Truteń - cechy, lot godowy, znaczenie i trutowiska
Cechy charakterystyczne trutnia i jego znaczenie w rodzinie pszczelej Portal Pszczelarski

Metoda walki z Varroa destructor i badania Leosza Dvorskyego
Czym jest warroza i jak z nią walczyć zdaniem Leosza Dvorskyego Joanna Baran

Leczenie warrozy
Metody walki z warrozą Joanna Baran

Biowar 500 - lek na warrozę
Zastosowanie leku Biowar 500 w walce z warrozą Anna Celińska

GuardHive - wynalazek The Queen Bee uwalniające pasiekę od warrozy
Wynalazek od The Queen Bee Jakub Wojas

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie
Kolejni naukowcy zabierają się za walkę z warrozą Jakub Wojas

Kwas mlekowy - lek na warrozę
Kwas mlekowy w zwalczaniu warrozy Anna Celińska
