Portal Pszczelarski

Francja zakazuje pestycydów, by ratować pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji neonikotynoidy acetamipryd tiaklopryd pestycydy

Jak informują portale Agropolska i Zmiany na Ziemi, Francja zdecydowała się zakazać stosowania wszystkich środków ochrony roślin zagrażających pszczołom. Będzie to pierwsze państwo na świecie, które wprowadzi takie regulacje.

Do tej pory na terytorium Unii Europejskiej obowiązywał zakaz stosowania pestycydów na bazie klotianidyny, imidakloprydu i tiametoksamu, należących do grupy neonikotynoidów. Jest to wynik przyjętego w maju 2018 roku unijnego rozporządzenia. Paryż chce obecnie rozszerzyć tę listę o tiaklopryd oraz acetamipryd.

Zdaniem naukowców pestycydy neonikotynoidowe atakują centralny układ nerwowy owadów. Prowadzi to do zmniejszenia płodności, utraty pamięci oraz orientacji w terenie. W konsekwencji pszczoły nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do ula i są skazane na pewną śmierć. Podobne skutki działania tych środków wykazano u innych owadów oraz ptaków.

Francja jest również pierwszym krajem, gdzie zastosowano śmiercionośne dla pszczół pestycydy. W 1994 roku w ciągu kilku dni na tamtejszych polach doszło do śmierci około 400 tysięcy rodzin pszczelich. Wydarzenie to nazwano "dywanem martwych pszczół". 

Opracowano na podstawie:

Agropolska, Pierwsi zakazali stosowania pestycydów, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/pierwsi-zakazali-stosowania-pestycydow,1096.html, Data publikacji: 2019.03.05, Data odczytu: 2019.03.06

Zmiany na Ziemi, Francja będzie pierwszym krajem, który zakazał stosowania pestycydów zabójczych dla pszczół, https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/francja-bedzie-pierwszym-krajem-ktory-zakazal-stosowania-pestycydow-zabojczych-dla-pszczol.htm, Data publikacji: 2019.03.04, Data odczytu: 2019.03.06Liczba wyświetleń artykułu: 1014

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem