Portal Pszczelarski

Francja zakazuje pestycydów, by ratować pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji neonikotynoidy acetamipryd tiaklopryd pestycydy

Jak informują portale Agropolska i Zmiany na Ziemi, Francja zdecydowała się zakazać stosowania wszystkich środków ochrony roślin zagrażających pszczołom. Będzie to pierwsze państwo na świecie, które wprowadzi takie regulacje.

Do tej pory na terytorium Unii Europejskiej obowiązywał zakaz stosowania pestycydów na bazie klotianidyny, imidakloprydu i tiametoksamu, należących do grupy neonikotynoidów. Jest to wynik przyjętego w maju 2018 roku unijnego rozporządzenia. Paryż chce obecnie rozszerzyć tę listę o tiaklopryd oraz acetamipryd.

Zdaniem naukowców pestycydy neonikotynoidowe atakują centralny układ nerwowy owadów. Prowadzi to do zmniejszenia płodności, utraty pamięci oraz orientacji w terenie. W konsekwencji pszczoły nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do ula i są skazane na pewną śmierć. Podobne skutki działania tych środków wykazano u innych owadów oraz ptaków.

Francja jest również pierwszym krajem, gdzie zastosowano śmiercionośne dla pszczół pestycydy. W 1994 roku w ciągu kilku dni na tamtejszych polach doszło do śmierci około 400 tysięcy rodzin pszczelich. Wydarzenie to nazwano "dywanem martwych pszczół". 

Opracowano na podstawie:

Agropolska, Pierwsi zakazali stosowania pestycydów, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/pierwsi-zakazali-stosowania-pestycydow,1096.html, Data publikacji: 2019.03.05, Data odczytu: 2019.03.06

Zmiany na Ziemi, Francja będzie pierwszym krajem, który zakazał stosowania pestycydów zabójczych dla pszczół, https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/francja-bedzie-pierwszym-krajem-ktory-zakazal-stosowania-pestycydow-zabojczych-dla-pszczol.htm, Data publikacji: 2019.03.04, Data odczytu: 2019.03.06



Liczba wyświetleń artykułu: 1813

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Melisa lekarska – roślina miododajna

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Ul Dadanta – podstawowe informacje

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły