Portal Pszczelarski

Francja zakazuje pestycydów, by ratować pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji neonikotynoidy acetamipryd tiaklopryd pestycydy

Jak informują portale Agropolska i Zmiany na Ziemi, Francja zdecydowała się zakazać stosowania wszystkich środków ochrony roślin zagrażających pszczołom. Będzie to pierwsze państwo na świecie, które wprowadzi takie regulacje.

Do tej pory na terytorium Unii Europejskiej obowiązywał zakaz stosowania pestycydów na bazie klotianidyny, imidakloprydu i tiametoksamu, należących do grupy neonikotynoidów. Jest to wynik przyjętego w maju 2018 roku unijnego rozporządzenia. Paryż chce obecnie rozszerzyć tę listę o tiaklopryd oraz acetamipryd.

Zdaniem naukowców pestycydy neonikotynoidowe atakują centralny układ nerwowy owadów. Prowadzi to do zmniejszenia płodności, utraty pamięci oraz orientacji w terenie. W konsekwencji pszczoły nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do ula i są skazane na pewną śmierć. Podobne skutki działania tych środków wykazano u innych owadów oraz ptaków.

Francja jest również pierwszym krajem, gdzie zastosowano śmiercionośne dla pszczół pestycydy. W 1994 roku w ciągu kilku dni na tamtejszych polach doszło do śmierci około 400 tysięcy rodzin pszczelich. Wydarzenie to nazwano "dywanem martwych pszczół". 

Opracowano na podstawie:

Agropolska, Pierwsi zakazali stosowania pestycydów, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/pierwsi-zakazali-stosowania-pestycydow,1096.html, Data publikacji: 2019.03.05, Data odczytu: 2019.03.06

Zmiany na Ziemi, Francja będzie pierwszym krajem, który zakazał stosowania pestycydów zabójczych dla pszczół, https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/francja-bedzie-pierwszym-krajem-ktory-zakazal-stosowania-pestycydow-zabojczych-dla-pszczol.htm, Data publikacji: 2019.03.04, Data odczytu: 2019.03.06Liczba wyświetleń artykułu: 1465

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczelarze z Pasieki Edukacyjnej odwiedzili pacjentów Oddziału Onkologii IMiD w Warszawie 2017

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje 2.0

III Powiatowe Święto Miodu w Żywcu