Portal Pszczelarski

Proszowiccy pszczelarze debatowali o rozwoju swojej branży

pszczelarstwo małopolskie relacja z wydarzenia Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Proszowickiej Rafał Szela Andrzej Cegiełko

Według informacji przekazanych przez serwis głos24, w Proszowicach w województwie małopolskim Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Proszowickiej odbyła się konferencja poświęcona tematyce pszczelarstwa. W trakcie spotkania omawiano zagadnienia dotyczące m.in. otwarcia kolejnego sezonu i wprowadzenia nowych adeptów do tej branży.

Na początku konferencji głos zabrał powiatowy lekarz weterynarii, Paweł Pęczalski. Zwrócił on uwagę na zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży bezpośredniej miodu i odmiennościach wynikających z Rolniczego Handlu Detalicznego. Pierwsza część wydarzenia zakończyła się wystąpieniem mgr inż. Rafała Szeli na temat uli na terenach zurbanizowanych, rolniczych i naturalnych.
Po przerwie prelegenci opowiadali, m.in. o włoskich pszczołach a.m.ligRegine, sposobach hodowli gatunku Buckfast w Polsce i w zachodniej Europie, a także o wadach i zaletach wynikających z hodowli tych pszczół. Poruszono również kwestie krzyżówek i użytkowość owadów z włoskiego gatunku, a także ich instynktu higienicznego i reakcji na patogeny. Konferencję zwieńczył wykład technika pszczelarstwa Andrzeja Cegiełki poświęcony pszczołom i ich przystosowaniu do zimowli.

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość skorzystania z licznych materiałów prasowych przygotowanych przez organizatorów. Konferencji towarzyszyły również stoiska oferujące sprzedaż sprzętu i akcesoriów pszczelarskich. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

Opracowano na podstawie:

Głos24, Konferencja Pszczelarska w Proszowicach, https://glos24.pl/glos24/region-proszowicki/wiadomosci/item/15450-konferencja-pszczelarska-w-proszowicach.htm, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu: 2019.03.07Liczba wyświetleń artykułu: 655

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Herbatka z miodem na przeziębienie

Ryż cytrynowy z miodem