Portal Pszczelarski

Rusza program Małopolska Pszczoła 2019 - do rozdania 400 tys. złotych

pszczelarstwo małopolskie wydarzenie pszczelarskie konkurs pszczelarski marzec 2019 2019 Małopolska Pszczoła 2019 Małopolska Pszczoła Jerzy Oczkowski Koło Pszczelarzy Cabanka w Chrzanowie

Jak informuje portal ziemi chrzanowskiej przelom.pl, Samorząd Województwa Małopolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs "Małopolska Pszczoła". W tym roku środki przeznaczone na ten program sięgają 400 tysięcy złotych. Niestety, nie wszyscy pszczelarze będą mogli po nie sięgnąć.

Głównym założeniem konkursu jest ochrona owadów zapylających i roślin. Organizacje pozarządowe i stowarzyszenia działające w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego będą mogły starać się o dotację przygotowanych przez siebie projektów realizujących cele programu. Za pomocą konkursu "Małopolska Pszczoła" można uzyskać dofinansowanie m.in. na przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, a także na nasadzanie roślin miododajnych

Okazuje się jednak, że nie wszystkie koła pszczelarzy w Małopolsce będą miały możliwość startowania o dotację w tym konkursie lub same, pomne wcześniejszych doświadczeń, rezygnują nawet z próby ubiegania się o to dofinansowanie. Jak przyznaje w rozmowie z portalem przelom.pl Jerzy Oczkowski, prezes Koła Pszczelarzy "Cabanka" w Chrzanowie, wszystkiemu winne są formalności. "Po pierwsze nie mamy osobowości prawnej, co utrudnia tego typu działania. Jesteśmy kołem i należymy pod wojewódzki związek. Nawet, jednak ja możemy napisać wniosek, to zaliczamy porażkę. Próbowaliśmy kilkukrotnie i nigdy się nie udało. Wypełniania jest mnóstwo, a na końcu się okazuje, że tuta albo tutaj czegoś brakuje. Człowiek się zniechęcił" – mówi otwarcie pszczelarz.

Zgłoszenia do udziału w konkursie będą przyjmowane w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego do 22 marca 2019 r. 

Opracowano na podstawie:

Przelom.pl, Nie sięgną po pieniądze na ochronę, promocję i edukację, https://przelom.pl/25458-nie-siegna-po-pieniadze-na-ochrone-promocje-i-edukacje.html, Data publikacji: 2019.03.07, Data odczytu: 2019.03.07
Małopolska, Małopolska dba o pszczoły, https://www.malopolska.pl/aktualnosci/rolnictwo/malopolska-dba-o-pszczoly-wez-dotacje-i-pomoz.htm, Data publikacji: 2019.03.05, Data odczytu: 2019.03.07

Czytaj również:

Małopolska Pszczoła 2020 - nabór wniosków do konkursu, V edycjaLiczba wyświetleń artykułu: 3159

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2019-04-14 18:20:45

pis tak daje zeby nic niedac nie tylko dla pszczelarzy

oro54 2019-05-05 11:08:26

Pieniądze na wsparcie pszczelarstwa i pszczelarzy są, tylko trzeba uzyskać. Zarówno starostwa jak i gminy w Polsce posiadają przeznaczone na to środki. Jak nie nie bezpośrednio na wsparcie pszczół, to z puli ochrony przyrody. Należy tylko odpowiednio takie projekty opisać i uzasadnić. Aby ominąć problem osobowości prawnej koła pszczelarskiego wystarczy tylko założyć, w ramach członków koła, stowarzyszenie zwykłe, które rejestruje się w danym starostwie. Wystarczy tylko kilku chętnych pszczelarzy i trochę dobrej woli. Ale to trzeba się trochę potrudzić: wymyślić nazwę stowarzyszenia, napisać regulamin, odbyć wizytę w starostwie, wystąpić o nip dla stowarzyszenia oraz zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. W dobie internetu można się posiłkować zamieszczonymi tam wzorami i przykładowymi regulaminami. Powodzenia  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Pasta miodowo-miętowa