Portal Pszczelarski

Pod zamkiem krzyżackim w Świeciu powstanie miododajna łąka

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie miododajna łąka

Według informacji przekazanych przez Gazetę Pomorską, władze miasta i gminy Świecie zdecydowały się stworzyć wokół miejscowego zamku krzyżackiego pasiekę oraz łąkę z roślinami pożytecznymi dla pszczół. Projekt ten ma być zrealizowany w ramach programu rekultywacji tego terenu.

Zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik w rozmowie z Gazetą Pomorską nie ukrywa, że to działanie specjalnie dedykowane na rzeczy tych pożytecznych owadów i ich hodowców. "To nasz ukłon wobec pszczół i pszczelarzy. W ramach zagospodarowania terenu przy zamku, za wałem przeciwpowodziowym wyznaczymy obszar specjalnie dla nich" – mówi wiceburmistrz. Powstała w tym miejscu pasieka ma być ogrodzona i obsadzona żywopłotem. Jej wielkość będzie dostosowana do warunków prowadzonego w tym miejscu ruchu turystycznego. Obok utworzona zostanie miododajna łąka.

Przewiduje się, że pszczelarze będą mogli wykorzystywać przyzamkową pasiekę do swoich szkoleń. "Teren byłby do dyspozycji naszych pszczelarzy. Mogliby stawiać na nim swoje ule. Jeszcze nie ustaliliśmy, komu powierzymy opiekę nad pasieką. Może to będzie nasze koło pszczelarskie, a może kółko pszczelarskie działające przy Szkole Podstawowej nr 7 w Świeciu" – oświadcza Knapik.

Władze miasta zakładają, że prace nad stworzeniem przyjaznego miejsca dla pszczół pod krzyżacką warownią rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w przyszłym.

Pszczelarze już od dłuższego czasu zwracają uwagę na kurczenie się obszarów umożliwiających swobodną egzystencję pszczół. "To problem nie tylko Polski, a także światowy. Na setkach hektarów porośniętych kukurydzą nie przeżyje żadna pszczoła. Z rzepakiem będzie podobnie. Owszem, pszczoły nacieszą się pożytkiem przez miesiąc, ale czym mają się żywić przez kolejne? Kiedyś pola były mniejsze, podzielone miedzami, na których rosło wiele chwastów. To było dobre dla pszczół" – twierdzi Czesław Wejner, prezes koła pszczelarzy w Świeciu.

W związku z tym miejscowi pszczelarze cieszą się z decyzji władz miasta i gminy. "To jest konkretny ruch w celu poprawy bioróżnorodności na naszych terenach. Gmina Świecie wyjątkowo sprzyja pszczołom i bardzo się z tego cieszę" - mówi Wejner.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Pomorska, Miododajna łąka zakwitnie przy zamku krzyżackim w Świeciu, https://pomorska.pl/miododajna-laka-zakwitnie-przy-zamku-krzyzackim-w-swieciu/ar/13957733.html, Data publikacji: 2019.03.12, Data odczytu: 2019.03.12



Liczba wyświetleń artykułu: 1452

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.