Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Na rynek wchodzą innowacyjne urządzenia chroniące pszczoły

pszczelarstwo na świecie NimbeLink

Jak informuje portal Elektrotechnik Automatyk, świat innowacyjnych technologii przygotowuje rozwiązania, które mają pomóc w ratowaniu populacji pszczół. Najnowsze urządzenia IoT będą monitorować ule, chronić przed kradzieżami, sprawdzać stan zdrowia i usprawniać hodowle.

Tworzony system śledzenia i zarządzenia ruchem pszczół będzie opierać się na inteligentnych czujnikach, gromadzących i przekazujących do analizy informacje o ich temperaturze, wilgotności, ruchu i lokalizacji.

Zastosowane w pszczelarstwie rozwiązania będą pełnić analogiczną funkcję jak te wykorzystywane już w innych dziedzinach życia. "Monitorowanie samochodów czy ciężarówek to nic nowego, takie rozwiązania są na rynku od dekad. Dziś dysponujemy większymi możliwościami i możemy monitorować nawet ule. Urządzenie monitoruje stan ula z wykorzystaniem czujnika temperatury i wilgotności, tworząc model, w ramach którego możemy ustawiać wartości progowe i alarmy. Wyposażyliśmy je także w akcelerometr, więc dostaniemy ostrzeżenie, gdy na przykład ul zostanie przewrócony przez zwierzęta" - twierdzić David Houghton z NimbeLink Corp - producenta czujników.

Podobne technologie od lat pojawiają się również w rolnictwie. W tym wypadku, m.in. sprawdzają ilość paszy dostarczanej zwierzętom, monitorują gdzie one przebywają, informują o ich stanie zdrowia, podpowiadają kiedy nawodnić uprawy lub jakiego do nich użyć nawozu.

W przypadku pszczół do głównych zadań systemu będzie należeć: wykrywanie chorób, zabezpieczenie przed kradzieżą i ochrona uli. Urządzenie NimbeLink za pomocą komórkowej łączność LTE-M będzie raportować o lokalizacji ula, ruchu pszczół i temperaturze, z częstotliwością ustaloną przez użytkownika np. raz lub kilka razy dziennie.

"Udostępniamy cały szereg usług lokalizacyjnych, więc jeśli urządzenie zacznie nagle się przemieszczać, będziemy wiedzieć, że ktoś właśnie odjeżdża z naszym ulem, np. ukrytym na przyczepie, i możemy monitorować jego lokalizację. Oferujemy po prostu dostęp do obrazu sytuacji na dużą skalę dla obiektów niezasilanych. Pszczelarstwo to tylko jeden z barwniejszych przykładów zastosowania technologii" – dodaje Houghton.

Opracowano na podstawie:

Elektrotechnik Automatyk, Rozwiązania IoT monitorują ule, https://www.elektrotechnikautomatyk.pl/info-branzowe/Rozwiazania-IoT-monitoruja-ule,1282,1. html, Data publikacji: 2019.03.14, Data odczytu: 2019.03.14Liczba wyświetleń artykułu: 1353

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2019-03-17 08:38:54

ja tam zwolennikiem kamer jestem jak jurz trzeba w jakis sposub chronic pszczoly ale niech wymyslaja jakies nowe rzeczy bo tansze bendom kamery

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.