Portal Pszczelarski

Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Będzie zagrażać ludziom i pszczołom

pszczelarstwo w Polsce szerszeń azjatycki

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, szerszeń azjatycki – największy tego typu owad na świecie – jest już na terytorium Niemiec. Niedługo może pojawić się też w Polsce.

Szerszenie azjatyckie pochodzą z obszaru Azji południowej i południowo-wschodniej. Do Europy zawitały po raz pierwszy w 2004 roku. Wówczas najprawdopodobniej wraz z transportem chińskiej porcelany trafiły do Francji, gdzie na południu tego kraju jedna bądź kilka królowych utworzyła swoje kolonie. Od tego momentu odnotowuje się systematyczne powiększanie się o średnio 100 km rocznie zasięgów występowania tych owadów. W 2018 roku pojawiły się w niemieckiej Hesji. Przewiduje się, że dotrą one do Polski w przeciągu kilku najbliższych lat.

Szerszeń azjatycki odznacza się imponującą wielkością. U królowych rozpiętość skrzydeł dochodzi do 7,6 cm, natomiast długość ciała to od 2,5 do 4,5 cm. Inną cechą przedstawicieli tego gatunku są zagrożenia, jakie niosą ze sobą. Użądlenie szerszenia azjatyckiego może być śmiertelne nie tylko dla alergika, ale również osoby dotąd odpornej na jad osowatych. Z powodu użądlenia przez tego owada w Japonii umiera rocznie około 40 osób.

Pojawienie się szerszeni azjatyckich w Polsce to również zagrożenie dla pszczół. Szacuje się, że jedno gniazdo takich szerszeni potrafi w ciągu roku zabić około 20 tysięcy pszczół. Co gorsza, ten niebezpieczny owad ma niewielu naturalnych przeciwników. Zalicza się do nich sikory, kury gołoszyje (ozdobne) i trzmielojady, a także pasożyty- muchówki i nicienie.

Z powodu tej niewielkiej liczby wrogów owady te w innych krajach są tępione za pomocą głównie środków owadobójczych. Pszczelarze niekiedy tworzą również specjalne pułapki, które jednak rzadko zdają egzamin. Ich ofiarą pada około 1% szerszeni.

Własną metodę walki z przeciwnikiem wypracowały z kolei pszczoły azjatyckie. W momencie zagrożenia ze strony lokalnych szerszeni pszczoły synchronicznie brzęczą, co wywołuje u groźnego owada przerażenie.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski, https://www.rp.pl/Ekologia/190309996-Szerszen-azjatycki-zbliza-sie-do-Polski.html, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.01

Wirtualna Polska, Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Największy szerszeń na świecie jest śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi i pszczół, https://wiadomosci.wp.pl/szerszen-azjatycki-zbliza-sie-do-polski-najwiekszy-szerszen-na-swiecie-jest-smiertelnym-zagrozeniem-dla-ludzi-i-pszczol-6354682000508545a.htm, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.01

Czytaj również:

Co zrobić, gdy użądli pszczoła, osa, szerszeń lub trzmiel?



Liczba wyświetleń artykułu: 2559

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.