Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Naukowcy odnaleźli pszczołę-gigant - miesiarkę Megachile

pszczelarstwo na świecie Megachile Latr. miesierka miesiarka największa pszczoła świata

Jak podaje, powołując się na źródła zagraniczne, dziennik Rzeczpospolita oraz portal Kopalnia Wiedzy, ekspedycja badawcza na jednej z indonezyjskich wysp odnalazła uznany dotychczas za wymarły gatunek pszczoły Megachile - największej pszczoły na świecie. Długość tych owadów jest porównywalna do kciuka dorosłego człowieka. 

Pszczoły Megachile, zwane również od nazwiska ich odkrywcy Alfreda Russela Wallece’a pszczołami Wallace’a, zostały po raz pierwszy odnalezione w 1858 roku na wyspie Bacan. Po raz ostatni widziano je natomiast w 1981 roku. Pomimo niepowodzenia kolejnych wypraw, tym razem dwutygodniowa ekspedycja pod kierunkiem entomologa z Uniwersytetu z Princeton Eliego Wymana natknęła się na gigantyczną pszczołę na archipelagu Moluków.

Pszczoły Megachile są czarne i średnio osiągają długość 4 cm, przy rozpiętość skrzydeł 7,5 cm. Ponadto, posiadają wielkie żuwaczki, za pomocą których zbierają żywicę, którą wyścielają gniazda. Stanowi to obronę przed termitami, gdyż gigantyczne pszczoły zamieszkują tunele wydrążone wewnątrz martwych konarów lub pni drzew.

Naukowcy odnaleźli rzekomo wymarłą pszczołę dopiero pod koniec ekspedycji w gnieździe, umiejscowionym ok. 2,4 m nad ziemią. Schwytaną samicę tego gatunku na czas oględzin umieszczono w pojemniku zakrytym folią. Po sfotografowaniu i sfilmowaniu, wypuszczono ją na wolność. 

Fotograf wyprawy Clay Bolt w rozmowie z BCC nie krył swojego zachwytu. "Zobaczenie tego "latającego buldoga", insekta, co do którego mieliśmy obawy, że wyginął, zapierało dech w piersiach. Wciąż słyszę trzepot jej wielkich skrzydeł. Zobaczenie, jak piękny i duży jest ten gatunek i usłyszenie odgłosu jego gigantycznych skrzydeł, gdy przelatywał nad moją głową, było po prostu niesamowite" – powiedział uczestnik ekspedycji.

Z kolei szef wyprawy Eli Wyman wyraził nadzieję, że to odkrycie zainicjuje badania nad historią życia pszczół i pomoże w działaniach mających na celu ich ochronę przed wyginięciem.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Znaleziono największą pszczołę na świecie. "Latający buldog", https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/190229767-Znaleziono-najwieksza-pszczole-na-swiecie-Latajacy-buldog.html, Data publikacji: 2019.02.22, Data odczytu: 2019.02.22

Kopalnia Wiedzy, Największa pszczoła świata pojawia się i znika, ale nadal żyje, https://kopalniawiedzy.pl/Megachile-pluto-miesierka-najwieksza-pszczola-Indonezja-Eli-Wyman-Clay-Bolt,29636, Data publikacji: 2019.02.22, Data odczytu: 2019.02.22Liczba wyświetleń artykułu: 1117

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.