Portal Pszczelarski

Naukowcy odnaleźli pszczołę-gigant - miesiarkę Megachile

pszczelarstwo na świecie Megachile Latr. miesierka miesiarka największa pszczoła świata

Jak podaje, powołując się na źródła zagraniczne, dziennik Rzeczpospolita oraz portal Kopalnia Wiedzy, ekspedycja badawcza na jednej z indonezyjskich wysp odnalazła uznany dotychczas za wymarły gatunek pszczoły Megachile - największej pszczoły na świecie. Długość tych owadów jest porównywalna do kciuka dorosłego człowieka. 

Pszczoły Megachile, zwane również od nazwiska ich odkrywcy Alfreda Russela Wallece’a pszczołami Wallace’a, zostały po raz pierwszy odnalezione w 1858 roku na wyspie Bacan. Po raz ostatni widziano je natomiast w 1981 roku. Pomimo niepowodzenia kolejnych wypraw, tym razem dwutygodniowa ekspedycja pod kierunkiem entomologa z Uniwersytetu z Princeton Eliego Wymana natknęła się na gigantyczną pszczołę na archipelagu Moluków.

Pszczoły Megachile są czarne i średnio osiągają długość 4 cm, przy rozpiętość skrzydeł 7,5 cm. Ponadto, posiadają wielkie żuwaczki, za pomocą których zbierają żywicę, którą wyścielają gniazda. Stanowi to obronę przed termitami, gdyż gigantyczne pszczoły zamieszkują tunele wydrążone wewnątrz martwych konarów lub pni drzew.

Naukowcy odnaleźli rzekomo wymarłą pszczołę dopiero pod koniec ekspedycji w gnieździe, umiejscowionym ok. 2,4 m nad ziemią. Schwytaną samicę tego gatunku na czas oględzin umieszczono w pojemniku zakrytym folią. Po sfotografowaniu i sfilmowaniu, wypuszczono ją na wolność. 

Fotograf wyprawy Clay Bolt w rozmowie z BCC nie krył swojego zachwytu. "Zobaczenie tego "latającego buldoga", insekta, co do którego mieliśmy obawy, że wyginął, zapierało dech w piersiach. Wciąż słyszę trzepot jej wielkich skrzydeł. Zobaczenie, jak piękny i duży jest ten gatunek i usłyszenie odgłosu jego gigantycznych skrzydeł, gdy przelatywał nad moją głową, było po prostu niesamowite" – powiedział uczestnik ekspedycji.

Z kolei szef wyprawy Eli Wyman wyraził nadzieję, że to odkrycie zainicjuje badania nad historią życia pszczół i pomoże w działaniach mających na celu ich ochronę przed wyginięciem.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Znaleziono największą pszczołę na świecie. "Latający buldog", https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/190229767-Znaleziono-najwieksza-pszczole-na-swiecie-Latajacy-buldog.html, Data publikacji: 2019.02.22, Data odczytu: 2019.02.22

Kopalnia Wiedzy, Największa pszczoła świata pojawia się i znika, ale nadal żyje, https://kopalniawiedzy.pl/Megachile-pluto-miesierka-najwieksza-pszczola-Indonezja-Eli-Wyman-Clay-Bolt,29636, Data publikacji: 2019.02.22, Data odczytu: 2019.02.22Liczba wyświetleń artykułu: 2333

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)