Portal Pszczelarski

Główne pożytki pszczele

Na zdjęciu: pole kwitnące gryki zwyczajnej. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/-mEHgF-kE7W0/UDY5KzQ_5kI/AAAAAAAAI7w/VEyuNU336ws/s640/DSC00430+stardust.jpg

pożytki wydajność miodowa roślina miododajna roślina spadziowa facelia błękitna kolendra siewna pszczelnik mołdawski gorczyca biała nostrzyk biały jednoroczny nostrzyk biały nostrzyk żółty ostrzeń pospolity dzwonek wielkokwiatowy dzięgiel lekarski irga klon tatarski oliwnik wąskolistny wierzba iwa lipa klon brzoza dąb kasztanowiec

Każdy, kto zakłada pasiekę, powinien zapoznać się z głównymi pożytkami pszczelimi oraz z czasem występowania na nich pyłku, nektaru czy spadzi. Najbardziej istotne są te rośliny pożytkowe, które rosną w promieniu maksymalnie dwóch kilometrów od pasieki.

W naszej strefie klimatycznej występuje około trzech tysięcy roślin nasiennych, które mogą być dobrym pożytkiem dla pszczół. Wśród nich możemy wyróżnić tzw. główne rośliny pożytkowe, które dostarczają najwięcej pyłku i nektaru, umożliwiając obfite zbiory miodu. Występowanie pożytków determinuje wydajność pasieki – nawet najsilniejsza i najlepsza rodzina pszczela nie wytworzy wiele miodu, jeśli nie będzie miała wokół ula dobrych pożytków. Idealnie byłoby, gdyby rośliny pożytkowe na jednym terenie były zróżnicowane pod względem czasu kwitnienia. Chodzi o to, by zbiory trwały przez cały sezon – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby nie występowały przerwy w zbiorach. [1]

Najważniejsza wydajność miodowa
Mówiąc o pożytkach pszczelich warto też zwrócić uwagę na wydajność miodową roślin – im jest ona większa, tym większe zbiory miodu. Dlatego wokół pasieki powinny znajdować się właśnie te rośliny, które gwarantują szybką produkcję. Jeśli ich nie ma, nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach poprawy pożytków zagospodarować wolne tereny wokół ula roślinami miododajnymi. Jak widać, dobry pszczelarz musi zgłębić chociaż podstawy botaniki, które przydadzą się w zarządzaniu pasieką.

Najlepsze rośliny miododajne
Jakie rośliny są wręcz stworzone na pożytek pszczeli? Spośród roślin jednorocznych największa wydajność miodową mają: facelia błękitna, kolendra siewna, pszczelnik mołdawski, gorczyca biała, nostrzyk biały jednoroczny. Miododajne rośliny dwuletnie to: nostrzyk biały i żółty, ostrzeń pospolity, dzwonek wielkokwiatowy, dzięgiel lekarski. Jeśli chodzi o krzewy, najlepszą wydajność miodową mają różne odmiany irgi, klon tatarski, oliwnik wąskolistny czy mieszańce wierzby iwy. I na koniec drzewa: lipa, klon oraz drzewka i krzewy owocowe – jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy, maliny, agrest, porzeczki. [2]

Rośliny spadziowe
Rozważając kwestię dobrych pożytków pszczelich nie możemy tez zapomnieć o lasach. Pamiętajmy, że jednym z produktów pszczelich jest miód spadziowy zbierany z drzew leśnych. Najważniejsze z nich, na których spadź pojawia się masowo, to: sosny, świerki i jodły. W nieco mniejszych ilościach spadź występuje tez na modrzewiu i kosodrzewinie. Trzeba też pamiętać o drzewach liściastych, brzozach, dębach, lipach, klonach czy kasztanowcach. Okresowo spadź może też pojawiać się na innych drzewach. [1]

Pożytki trudne do zaplanowania
Jednak, w odróżnieniu od roślin, z których pozyskiwany jest nektar lub pyłek, pożytki spadziowe nie pozwalają w prosty sposób zaplanować wielkości produkcji. Spadź nie jest bowiem wytworem, który pojawia się cyklicznie (jak nektar w kwitnących kwiatach). W jednym sezonie może być sporo, natomiast w drugim – wcale. Dlatego też pożytki spadziowe nie mogą być jedynymi, do jakich mają dostęp pszczoły, a miód spadziowy nie powinien być jedyną odmiana produkowaną w danej pasiece. Bo choć jest droższy i można na nim więcej zarobić, nie każdy rok będzie równie dochodowy. [1]

Opracowano na podstawie:
1. Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 103-106
2. Antoni Zaleski, Poprawa pożytków pszczelich, www.odr.pl, 23.10.2014 r.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) - ciekawostka graficzna

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 25642

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-06-11 11:47:37

Moim zdaniem w Polsce z miodów odmianowych króluje rzepak, facelia, gryka i lipa.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.