Portal Pszczelarski

Miody z miejskich pasiek nie gorsze od tych wiejskich

pszczelarstwo w Polsce miód pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Hajnalka Szentgyörgyi miód miejski miód wiejski

Według Polskiej Agencji Prasowej i Portalu Samorządowego miody pochodzące z pasiek zlokalizowanych na obszarach miast w większości przypadków nie różnią się jakością od tych znajdujących się na terenach wiejskich. "Poziom szkodliwych substancji w nich zawartych jest niski i jako taki często nie pozwala odróżnić miejsca produkcji miodu" - przekonuje biolog z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr Hajnalka Szentgyörgyi.

Jak twierdzi krakowska biolog "pszczoły miejskie" nierzadko lepiej sobie radzą, niż te ze wsi. Wynika to z faktu, że ponad 60% powierzchni Polski zajmują tereny rolnicze, które obecnie coraz częściej nie są przyjazne dla pszczół. Przyczyną tego jest stosowanie różnego rodzaju pestycydów oraz monokulturowy charakter upraw. W efekcie niektóre rośliny mają rekordowo krótkie okresy kwitnięcia, jak np. gryka, w której przypadku pszczoły mogą jedynie przez dwa tygodnie pozyskać nektar oraz pyłek do miodu gryczanego.

Na obszarach miejskich sytuacja ta wygląda już zgoła inaczej, ponieważ tu pszczoły pozyskują nektar i pyłek z bardzo różnych gatunków kwiatów. "Tymczasem w miastach różnego rodzaju kwiaty kwitną w zasadzie przez cały sezon, czyli od marca do września. Mowa tu o roślinach rosnących na balkonach, skwerach, parkach czy cmentarzach. Tam pszczoły mają naprawdę bogactwo pokarmu, bo miejskie nekropolie są zadrzewione, nie mówiąc o często składanych kwiatach ciętych na nagrobkach" - przekonuje dr Szentgyörgyi. 

Zespół krakowskiej biolog przeprowadził badania 15 uli z pięciu różnych lokalizacji na terenie Krakowa i okolic. Na podstawie zebranych danych wykazano, że w pyłku kwiatowym przyniesionym przez pszczoły do uli na terenach wiejskich czy podmiejskich stężenie metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych, będących składnikami smogu bywa czasami większe, niż w centrum Krakowa.

"Ta sytuacja związana jest z jakością powietrza. W centrum miasta może być czasami lepsza ze względu na stosowanie centralnego ogrzewania, podczas gdy na przedmieściach lub na wsi stosuje się indywidualne ogrzewanie, używając często paliwa złej jakości" – wyjaśnia dr Szentgyörgyi i podkreśla jednocześnie, że stężenie szkodliwych substancji w miodzie jest w obydwu przypadkach stosunkowo niskie, przez co nie jest to szkodliwe dla zdrowia. Jest to rezultat tego, że kwiaty na bieżąco wytwarzają nektar, z którego produkowany jest miód. "Dlatego choć kwiat kwitnie nawet tam, gdzie powietrze nie jest zbyt czyste - to nektar nie ulega tak dużemu zanieczyszczeniu, jak choćby pyłek. O wiele więcej zanieczyszczeń znajduje się w pyłku kwiatowym, który pszczoły zbierają wraz z nektarem. Pyłek produkowany jest przez rośliny jednorazowo, po czym pozostaje on przez jakiś czas we wnętrzu kwiatu. Dlatego z biegiem czasu może on ulec stosunkowo większemu zanieczyszczeniu. Mitem jest pogląd, że pszczoły filtrują szkodliwe substancje zawarte w nektarze. One jedynie dodają do niego odpowiednie enzymy i zagęszczają, by powstał miód" - twierdzi krakowska badaczka.

Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczenie powietrza nie ma negatywnego wpływu na pszczoły. Z badań przeprowadzonych przez dr Szentgyörgyi na grupie pszczół dzikich (murarek ogrodowych) wynika, że owady te na obszarach zanieczyszczonych odznaczają się zachwianą proporcją płci w populacji i mniejszą liczebnością potomstwa.

Natomiast różnorodność gatunków kwiatów, z jakich korzystają "pszczoły miejskie" powoduje, że znacznie trudniejsze jest tutaj wytwarzanie wysublimowanych rodzajów miodu, jak akacjowy czy gryczany. Niemniej miejskie pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne. Jak podaje Wojewódzki Związek Pszczelarski w Krakowie, na terenie samego Krakowa znajduje się 2 tys. uli. W Londynie jest ich ok. 3,5 tys. pasiek, a w Berlinie aż 15 tys.

Opracowano na podstawie:

PortalSamorzadowy.pl, Pszczoły w miastach często radzą sobie lepiej, niż na wsi,
https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/pszczoly-w-miastach-czesto-radza-sobie-lepiej-niz-na-wsi,121347.html, Data publikacji: 2019.02.15, Data odczytu: 2019.02.19

PAP, Naukowiec: miody miejskie są równie zdrowie, jak te z pasiek wiejskich, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,32866,naukowiec-miody-miejskie-sa-rownie-zdrowie-jak-te-z-pasiek-wiejskich.html, Data publikacji: 2019.02.16, Data odczytu: 2019.02.19



Liczba wyświetleń artykułu: 1735

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Piernik sułtański

Kapusta czerwona z porto