Portal Pszczelarski

Nowe odkrycie kanadyjskich naukowców. Czy uratuje pszczoły?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie higiena w ulu zdrowotność pszczół

Jak informuje portal What Next, naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Yorku odkryli geny odpowiedzialne za zachowanie większej higieniczności w konkretnych koloniach pszczelich. Może się to przyczynić do uchronienia tego gatunku przed wyginięciem.

Zidentyfikowana grupa genów powoduje, że u danych pszczół występuje większa skłonność do zachowania higieniczności. W konsekwencji ule w takich koloniach potrafią być czystsze od innych, a to skutkuje mniejszą liczbą patogenów w tych miejscach.

Kolejnym celem naukowców jest opracowanie narzędzi, które pozwolą pszczelarzom na hodowanie czystszych pszczół. To doprowadzi do tworzenia lepszej jakości kolonii, które będą miały większe szanse na przeżycie. Zdaniem badaczy powinno to się walnie przyczynić do zahamowania pojawiających się od kilku lat negatywnych tendencji, wskazujących na zbliżające się całkowite wymarcie tego gatunku owadów (o czym m.in. można poczytać tutaj: Biological Conservation: Pszczoły mogą zniknąć w ciągu stulecia).

Opracowano na podstawie:

What Next, Hodowla pszczół z genami czystości pomoże w utrzymaniu kolonii, https://whatnext.pl/hodowla-pszczol-z-genami-czystosci-pomoze-w-utrzymaniu-kolonii/, Data publikacji: 2019.02.22, Data odczytu: 2019.02.24

New Atlas, Breeding bees with "clean genes" could help prevent colony collapse https://newatlas.com/honeybee-hygiene-gene-study/58516/, Data publikacji: 2019.02.22, Data odczytu: 2019.02.24

Czytaj również:

Higiena w pasieceLiczba wyświetleń artykułu: 877

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.