Biological Conservation: Pszczoły mogą zniknąć w ciągu stulecia

Jak podaje portal Agropolska, powołując się na dane czasopisma "Biological Conservation" owady, a w tym pszczoły miodne, wymierają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki czy gady. Jeżeli takie tempo się utrzyma, to owady znikną w ciągu stulecia.
Badania, które przeprowadzono głównie w zachodniej Europie i USA, oraz mniej licznie m.in. w Australii, Chinach, Brazylii czy Afryce Południowej wykazały, że ponad 40% gatunków owadów maleje, a jedna trzecia jest zagrożona. Co gorsza, całkowita masa owadów spada aż o 2,5% rocznie, co oznacza ich zagładę w przeciągu stulecia.
Najbardziej zagrożonymi gatunkami są motyle i ćmy. Niewiele lepsza sytuacja dotyczy pszczół i trzmieli. Przykładowo, w Oklahomie w latach 1949-2013 populacja trzmieli zmniejszyła się o połowę. Z kolei z 6 do 3,5 miliona zmniejszyła się w przeciągu ostatnich 70 lat populacja pszczół miodnych w USA.
Naukowcy wskazują, że główną przyczyną gwałtownego wymierania owadów jest intensywne rolnictwo, zwłaszcza stosowanie pestycydów, a także urbanizacja oraz zmiany klimatu. W praktyce oznacza to nawożenie i opryskiwanie pestycydami rozległych obszarów, eliminację szachownicy pól, rosnących na miedzach drzew i krzewów. Najbardziej szkodliwymi środkami mają być neonikotynoidy oraz fipronil, które stosowane rutynowo i długo utrzymują się w środowisku, zabijając żyjące w glebie larwy. Skutki tego będą odczuwane przez całą ludzkość, gdyż owady stanowią pokarm dla wielu innych organizmów. Ponadto zapylają kwiaty i przyczyniają się do recyklingu substancji odżywczych.
"Jeśli nie zmienimy naszych sposobów produkcji żywności, dojdzie do wyginięcia wszystkich owadów w ciągu kilku dekad. Skutki, jakie będzie to miało dla ekosystemów planety będą co najmniej katastrofalne" - twierdzą autorzy "Biological Conservation".
Opracowano na podstawie:
Agropolska.pl, Owady wymierają przez intensywne rolnictwo. A bez nich nie przetrwamy, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/swiat/owady-wymieraja-przez-intensywne-rolnictwo-a-bez-nich-nie-przetrwamy,542.html, Data publikacji: 2018.02.18, Data odczytu: 2019.02.18
Liczba wyświetleń artykułu: 1130
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Pszczoły potrafią liczyć
Pszczoły nie są na bakier z matematyką Jakub Wojas

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022
Ciekawy wynik badań amerykańskich naukowców Jakub Wojas

Naukowcy odkryli dlaczego pszczoły spadają do wody 2022
Ważne odkrycie francuskich naukowców Jakub Wojas

Szkodliwy dla pszczół pestycyd ponownie dozwolony w Wielkiej Brytanii 2022
Tiametoksam z powrotem dostępny w UK Jakub Wojas

Indyjscy uczniowie zaatakowani przez rój pszczół 2022
Pszczoły zaatakowały grupkę dzieci Jakub Wojas

Nowe budynki w Brighton muszą być wznoszone z cegieł przyjaznych pszczołom
Ciekawa inicjatywa architektoniczna Jakub Wojas

Pszczoły tracą zdolność do wyczuwania roślin pod wpływem zanieczyszczeń 2022
Wyeliminowanie spalin samochodowych ma duże znaczenie dla rozwoju rodzin pszczelich Jakub Wojas
