Portal Pszczelarski

Biological Conservation: Pszczoły mogą zniknąć w ciągu stulecia

Biological Conservation neonikotynoidy pszczoły trzmiele

Jak podaje portal Agropolska, powołując się na dane czasopisma "Biological Conservation" owady, a w tym pszczoły miodne, wymierają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki czy gady. Jeżeli takie tempo się utrzyma, to owady znikną w ciągu stulecia.

Badania, które przeprowadzono głównie w zachodniej Europie i USA, oraz mniej licznie m.in. w Australii, Chinach, Brazylii czy Afryce Południowej wykazały, że ponad 40% gatunków owadów maleje, a jedna trzecia jest zagrożona. Co gorsza, całkowita masa owadów spada aż o 2,5% rocznie, co oznacza ich zagładę w przeciągu stulecia.

Najbardziej zagrożonymi gatunkami są motyle i ćmy. Niewiele lepsza sytuacja dotyczy pszczół i trzmieli. Przykładowo, w Oklahomie w latach 1949-2013 populacja trzmieli zmniejszyła się o połowę. Z kolei z 6 do 3,5 miliona zmniejszyła się w przeciągu ostatnich 70 lat populacja pszczół miodnych w USA.

Naukowcy wskazują, że główną przyczyną gwałtownego wymierania owadów jest intensywne rolnictwo, zwłaszcza stosowanie pestycydów, a także urbanizacja oraz zmiany klimatu. W praktyce oznacza to nawożenie i opryskiwanie pestycydami rozległych obszarów, eliminację szachownicy pól, rosnących na miedzach drzew i krzewów. Najbardziej szkodliwymi środkami mają być neonikotynoidy oraz fipronil, które stosowane rutynowo i długo utrzymują się w środowisku, zabijając żyjące w glebie larwy. Skutki tego będą odczuwane przez całą ludzkość, gdyż owady stanowią pokarm dla wielu innych organizmów. Ponadto zapylają kwiaty i przyczyniają się do recyklingu substancji odżywczych.

"Jeśli nie zmienimy naszych sposobów produkcji żywności, dojdzie do wyginięcia wszystkich owadów w ciągu kilku dekad. Skutki, jakie będzie to miało dla ekosystemów planety będą co najmniej katastrofalne" - twierdzą autorzy "Biological Conservation".

Opracowano na podstawie:

Agropolska.pl, Owady wymierają przez intensywne rolnictwo. A bez nich nie przetrwamy, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/swiat/owady-wymieraja-przez-intensywne-rolnictwo-a-bez-nich-nie-przetrwamy,542.html, Data publikacji: 2018.02.18, Data odczytu: 2019.02.18Liczba wyświetleń artykułu: 984

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.