Portal Pszczelarski

Biological Conservation: Pszczoły mogą zniknąć w ciągu stulecia

Biological Conservation neonikotynoidy pszczoły trzmiele

Jak podaje portal Agropolska, powołując się na dane czasopisma "Biological Conservation" owady, a w tym pszczoły miodne, wymierają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki czy gady. Jeżeli takie tempo się utrzyma, to owady znikną w ciągu stulecia.

Badania, które przeprowadzono głównie w zachodniej Europie i USA, oraz mniej licznie m.in. w Australii, Chinach, Brazylii czy Afryce Południowej wykazały, że ponad 40% gatunków owadów maleje, a jedna trzecia jest zagrożona. Co gorsza, całkowita masa owadów spada aż o 2,5% rocznie, co oznacza ich zagładę w przeciągu stulecia.

Najbardziej zagrożonymi gatunkami są motyle i ćmy. Niewiele lepsza sytuacja dotyczy pszczół i trzmieli. Przykładowo, w Oklahomie w latach 1949-2013 populacja trzmieli zmniejszyła się o połowę. Z kolei z 6 do 3,5 miliona zmniejszyła się w przeciągu ostatnich 70 lat populacja pszczół miodnych w USA.

Naukowcy wskazują, że główną przyczyną gwałtownego wymierania owadów jest intensywne rolnictwo, zwłaszcza stosowanie pestycydów, a także urbanizacja oraz zmiany klimatu. W praktyce oznacza to nawożenie i opryskiwanie pestycydami rozległych obszarów, eliminację szachownicy pól, rosnących na miedzach drzew i krzewów. Najbardziej szkodliwymi środkami mają być neonikotynoidy oraz fipronil, które stosowane rutynowo i długo utrzymują się w środowisku, zabijając żyjące w glebie larwy. Skutki tego będą odczuwane przez całą ludzkość, gdyż owady stanowią pokarm dla wielu innych organizmów. Ponadto zapylają kwiaty i przyczyniają się do recyklingu substancji odżywczych.

"Jeśli nie zmienimy naszych sposobów produkcji żywności, dojdzie do wyginięcia wszystkich owadów w ciągu kilku dekad. Skutki, jakie będzie to miało dla ekosystemów planety będą co najmniej katastrofalne" - twierdzą autorzy "Biological Conservation".

Opracowano na podstawie:

Agropolska.pl, Owady wymierają przez intensywne rolnictwo. A bez nich nie przetrwamy, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/swiat/owady-wymieraja-przez-intensywne-rolnictwo-a-bez-nich-nie-przetrwamy,542.html, Data publikacji: 2018.02.18, Data odczytu: 2019.02.18Liczba wyświetleń artykułu: 1216

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczelarz u przedszkolaków z Jastrzębiej Góry 2017

Barciowisko 2017

II Miodobranie u Biskupka pod Zamkiem w Tarnowicach Starych

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016