Portal Pszczelarski

Biological Conservation: Pszczoły mogą zniknąć w ciągu stulecia

Biological Conservation neonikotynoidy pszczoły trzmiele

Jak podaje portal Agropolska, powołując się na dane czasopisma "Biological Conservation" owady, a w tym pszczoły miodne, wymierają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki czy gady. Jeżeli takie tempo się utrzyma, to owady znikną w ciągu stulecia.

Badania, które przeprowadzono głównie w zachodniej Europie i USA, oraz mniej licznie m.in. w Australii, Chinach, Brazylii czy Afryce Południowej wykazały, że ponad 40% gatunków owadów maleje, a jedna trzecia jest zagrożona. Co gorsza, całkowita masa owadów spada aż o 2,5% rocznie, co oznacza ich zagładę w przeciągu stulecia.

Najbardziej zagrożonymi gatunkami są motyle i ćmy. Niewiele lepsza sytuacja dotyczy pszczół i trzmieli. Przykładowo, w Oklahomie w latach 1949-2013 populacja trzmieli zmniejszyła się o połowę. Z kolei z 6 do 3,5 miliona zmniejszyła się w przeciągu ostatnich 70 lat populacja pszczół miodnych w USA.

Naukowcy wskazują, że główną przyczyną gwałtownego wymierania owadów jest intensywne rolnictwo, zwłaszcza stosowanie pestycydów, a także urbanizacja oraz zmiany klimatu. W praktyce oznacza to nawożenie i opryskiwanie pestycydami rozległych obszarów, eliminację szachownicy pól, rosnących na miedzach drzew i krzewów. Najbardziej szkodliwymi środkami mają być neonikotynoidy oraz fipronil, które stosowane rutynowo i długo utrzymują się w środowisku, zabijając żyjące w glebie larwy. Skutki tego będą odczuwane przez całą ludzkość, gdyż owady stanowią pokarm dla wielu innych organizmów. Ponadto zapylają kwiaty i przyczyniają się do recyklingu substancji odżywczych.

"Jeśli nie zmienimy naszych sposobów produkcji żywności, dojdzie do wyginięcia wszystkich owadów w ciągu kilku dekad. Skutki, jakie będzie to miało dla ekosystemów planety będą co najmniej katastrofalne" - twierdzą autorzy "Biological Conservation".

Opracowano na podstawie:

Agropolska.pl, Owady wymierają przez intensywne rolnictwo. A bez nich nie przetrwamy, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/swiat/owady-wymieraja-przez-intensywne-rolnictwo-a-bez-nich-nie-przetrwamy,542.html, Data publikacji: 2018.02.18, Data odczytu: 2019.02.18



Liczba wyświetleń artykułu: 1593

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem