Portal Pszczelarski

Produkcja jadu pszczelego przez pszczoły miodne

Na zdjęciu: pszczoła miodna uwalniająca się po wbiciu żądła. Źródło zdjęcia: bee-stings.net/bee_stinger2.jpg

jad pszczeli żądło wygryzienie z komórek gruczoły jadowe odwłok gruczoł większy gruczoł mniejszy jad właściwy aparat jadowy aparat żądłowy reakcja anafilaktyczna medycyna naturalna leczenie jadem pszczelim

Choć pszczoły są bardzo pracowitymi i pożytecznymi zwierzętami, mają coś, co odstrasza wiele osób i zwierząt – żądła z jadem. Choć są one niebezpieczne, warto pamiętać, że pszczoła nigdy nie używa ich bez powodu.

Pszczoły zaczynają wytwarzać jad już dzień po tym, jak wygryza się z komórek. Najwięcej jadu wytwarzają po około dwóch tygodniach od wygryzienia. Wykorzystują do tego dwa gruczoły jadowe, które znajdują się na odwłoku. Gruczoł większy produkuje jad właściwy, a gruczoł mniejszy specjalny płyn, który służy do neutralizowania pozostałości jadu oraz do nawilżania żądła. Pszczoły produkują różne ilości jadu, w zależności od tego, ile spożywają białka. Pobudza ono bowiem aparat jadowy.

Wytwarzanie, a później wykorzystanie jadu pomaga pszczołom w obronie ula przed nieproszonymi osobnikami. Pszczoły walcząc z innymi pszczołami (na przykład podczas rabunku) albo z osami powszechnie korzystają ze swojego aparatu żądłowego. Jednak po wkłuciu żądła i wpuszczeniu jadu mogą je bez problemu wyjąć. Co innego, gdy pszczoła żądli człowieka lub zwierzę – wtedy, owszem, wpuszcza toksynę do organizmu ofiary, ale jednocześnie nie jest w stanie wyjąć  z niej żądła. W ten sposób wyrywa sobie cały aparat żądłowy i ginie.

Jad pszczół po wniknięciu do organizmu ofiary może powodować ból, zaczerwienienie czy obrzęk. W przypadku osób uczulonych może spowodować groźną dla zdrowia reakcję anafilaktyczną. Trzeba jednak pamiętać, że jad z powodzeniem wykorzystywany jest w medycynie naturalnej i pomaga leczyć wiele schorzeń, zwłaszcza różne postacie reumatyzmu i artretyzmu.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11

Jad pszczeli - artykuły powiązane

Jad pszczeli - zastosowanie, leczenie, właściwości

Jad pszczół i walka z rakiem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 12499

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Bastani – perskie lody szafranowe

Chałka z szafranem i miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie