Portal Pszczelarski

16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej - relacja

pszczelarstwo śląskie relacja z wydarzenia 16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej

Z okazji 16. edycji Święta Drzewa, obchodzonego we wtorek 16 października 2018 r., Klub Gaja wraz z uczniami z jednej ze szkół średnich w Bielsko-Białej, zdecydowali się posadzić 100 krzewów na terenie miasta. Projekt ten to część większej akcji "Każdy liść pochłania CO2". Ilość sadzonek ma być hołdem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Klub Gaja, to - działająca od lat 90. – organizacja zrzeszająca kilkuset ekologów. Członkowie angażują się w obronę praw zwierząt oraz starają się promować ekologiczne zachowania wśród społeczeństwa. Jak stwierdził Jacek Bożek, lider klubu, taka forma uczczenia okrągłej rocznicy jest nietypowa, ale ma być to inspiracja do dyskusji na temat konieczności podjęcia działań, by kolejne 100 lat przeżyć w równie dobrych warunkach środowiskowych.

Jak informuje onet.pl, krzewy zostaną posadzone przed budynkiem Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Z pośród wielu dostępnych roślin, zdecydowano się na posadzenie pęcherznicy kalinolistnej. Jest ona bardzo odporna zarówno na suszę, jak i na mróz, a poza tym jej kwiaty są dobra pożywką dla zapylaczy. Ekolodzy, przy wyborze roślin do nasadzeń, kierowali się w dużej mierze dobrem pszczół, ponieważ systematycznie przybywa ich na terenach miejskich. Według przedstawicieli Klubu Gaja, stworzenie miejsc przyjaznych dla zapylaczy, na terenach miejskich jest niezwykle istotne.

W ramach "Święta Drzewa" zostały wykonane również domki dla dzikich zapylaczy oraz budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. Domki wiszą na drzewach na terenie całego miasta.

Opracowano na podstawie:

Onet.pl, Ekolodzy i młodzież posadza sto krzewów na stulecie niepodległości, https://podroze.onet.pl/aktualnosci/sto-krzewow-na-stulecie-niepodleglosci/f8j64kn, Data publikacji:2018.10.14, Data odczytu: 2018.10.15Liczba wyświetleń artykułu: 953

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.