Portal Pszczelarski

16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej - relacja

pszczelarstwo śląskie relacja z wydarzenia 16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej

Z okazji 16. edycji Święta Drzewa, obchodzonego we wtorek 16 października 2018 r., Klub Gaja wraz z uczniami z jednej ze szkół średnich w Bielsko-Białej, zdecydowali się posadzić 100 krzewów na terenie miasta. Projekt ten to część większej akcji "Każdy liść pochłania CO2". Ilość sadzonek ma być hołdem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Klub Gaja, to - działająca od lat 90. – organizacja zrzeszająca kilkuset ekologów. Członkowie angażują się w obronę praw zwierząt oraz starają się promować ekologiczne zachowania wśród społeczeństwa. Jak stwierdził Jacek Bożek, lider klubu, taka forma uczczenia okrągłej rocznicy jest nietypowa, ale ma być to inspiracja do dyskusji na temat konieczności podjęcia działań, by kolejne 100 lat przeżyć w równie dobrych warunkach środowiskowych.

Jak informuje onet.pl, krzewy zostaną posadzone przed budynkiem Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Z pośród wielu dostępnych roślin, zdecydowano się na posadzenie pęcherznicy kalinolistnej. Jest ona bardzo odporna zarówno na suszę, jak i na mróz, a poza tym jej kwiaty są dobra pożywką dla zapylaczy. Ekolodzy, przy wyborze roślin do nasadzeń, kierowali się w dużej mierze dobrem pszczół, ponieważ systematycznie przybywa ich na terenach miejskich. Według przedstawicieli Klubu Gaja, stworzenie miejsc przyjaznych dla zapylaczy, na terenach miejskich jest niezwykle istotne.

W ramach "Święta Drzewa" zostały wykonane również domki dla dzikich zapylaczy oraz budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. Domki wiszą na drzewach na terenie całego miasta.

Opracowano na podstawie:

Onet.pl, Ekolodzy i młodzież posadza sto krzewów na stulecie niepodległości, https://podroze.onet.pl/aktualnosci/sto-krzewow-na-stulecie-niepodleglosci/f8j64kn, Data publikacji:2018.10.14, Data odczytu: 2018.10.15Liczba wyświetleń artykułu: 913

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową