Portal Pszczelarski

16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej - relacja

pszczelarstwo śląskie relacja z wydarzenia 16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej

Z okazji 16. edycji Święta Drzewa, obchodzonego we wtorek 16 października 2018 r., Klub Gaja wraz z uczniami z jednej ze szkół średnich w Bielsko-Białej, zdecydowali się posadzić 100 krzewów na terenie miasta. Projekt ten to część większej akcji "Każdy liść pochłania CO2". Ilość sadzonek ma być hołdem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Klub Gaja, to - działająca od lat 90. – organizacja zrzeszająca kilkuset ekologów. Członkowie angażują się w obronę praw zwierząt oraz starają się promować ekologiczne zachowania wśród społeczeństwa. Jak stwierdził Jacek Bożek, lider klubu, taka forma uczczenia okrągłej rocznicy jest nietypowa, ale ma być to inspiracja do dyskusji na temat konieczności podjęcia działań, by kolejne 100 lat przeżyć w równie dobrych warunkach środowiskowych.

Jak informuje onet.pl, krzewy zostaną posadzone przed budynkiem Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Z pośród wielu dostępnych roślin, zdecydowano się na posadzenie pęcherznicy kalinolistnej. Jest ona bardzo odporna zarówno na suszę, jak i na mróz, a poza tym jej kwiaty są dobra pożywką dla zapylaczy. Ekolodzy, przy wyborze roślin do nasadzeń, kierowali się w dużej mierze dobrem pszczół, ponieważ systematycznie przybywa ich na terenach miejskich. Według przedstawicieli Klubu Gaja, stworzenie miejsc przyjaznych dla zapylaczy, na terenach miejskich jest niezwykle istotne.

W ramach "Święta Drzewa" zostały wykonane również domki dla dzikich zapylaczy oraz budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. Domki wiszą na drzewach na terenie całego miasta.

Opracowano na podstawie:

Onet.pl, Ekolodzy i młodzież posadza sto krzewów na stulecie niepodległości, https://podroze.onet.pl/aktualnosci/sto-krzewow-na-stulecie-niepodleglosci/f8j64kn, Data publikacji:2018.10.14, Data odczytu: 2018.10.15



Liczba wyświetleń artykułu: 1342

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Nieska

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Jak umyć wirówkę do miodu (miodarkę)?