Portal Pszczelarski

16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej - relacja

pszczelarstwo śląskie relacja z wydarzenia 16 Święto Drzewa w Bielsko-Białej

Z okazji 16. edycji Święta Drzewa, obchodzonego we wtorek 16 października 2018 r., Klub Gaja wraz z uczniami z jednej ze szkół średnich w Bielsko-Białej, zdecydowali się posadzić 100 krzewów na terenie miasta. Projekt ten to część większej akcji "Każdy liść pochłania CO2". Ilość sadzonek ma być hołdem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Klub Gaja, to - działająca od lat 90. – organizacja zrzeszająca kilkuset ekologów. Członkowie angażują się w obronę praw zwierząt oraz starają się promować ekologiczne zachowania wśród społeczeństwa. Jak stwierdził Jacek Bożek, lider klubu, taka forma uczczenia okrągłej rocznicy jest nietypowa, ale ma być to inspiracja do dyskusji na temat konieczności podjęcia działań, by kolejne 100 lat przeżyć w równie dobrych warunkach środowiskowych.

Jak informuje onet.pl, krzewy zostaną posadzone przed budynkiem Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Z pośród wielu dostępnych roślin, zdecydowano się na posadzenie pęcherznicy kalinolistnej. Jest ona bardzo odporna zarówno na suszę, jak i na mróz, a poza tym jej kwiaty są dobra pożywką dla zapylaczy. Ekolodzy, przy wyborze roślin do nasadzeń, kierowali się w dużej mierze dobrem pszczół, ponieważ systematycznie przybywa ich na terenach miejskich. Według przedstawicieli Klubu Gaja, stworzenie miejsc przyjaznych dla zapylaczy, na terenach miejskich jest niezwykle istotne.

W ramach "Święta Drzewa" zostały wykonane również domki dla dzikich zapylaczy oraz budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. Domki wiszą na drzewach na terenie całego miasta.

Opracowano na podstawie:

Onet.pl, Ekolodzy i młodzież posadza sto krzewów na stulecie niepodległości, https://podroze.onet.pl/aktualnosci/sto-krzewow-na-stulecie-niepodleglosci/f8j64kn, Data publikacji:2018.10.14, Data odczytu: 2018.10.15



Liczba wyświetleń artykułu: 1249

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym