Portal Pszczelarski

Rola feromonów matki pszczelej

Na zdjęciu: matka pszczela pośród pszczół. Źródło zdjęcia: bushfarms.com/images/BlackQueen4.jpg

matka pszczela feromony matki pszczelej feromony pszczół robotnic porozumiewanie się pszczół substancja mateczna gruczoł żuwaczkowy matecznik ratunkowy matecznik rojowy gruczoł kieszonkowy lot godowy

Pszczoły porozumiewają się ze sobą za pomocą specyficznego języka zapachów. Istotną rolę w tej komunikacji pełnią feromony, czyli unikalne substancje zapachowe wytwarzane zarówno przez matkę pszczelą, jak i przez robotnice. Jednak to feromony matki pszczelej mają kluczowe znaczenie dla życia rodziny.

Feromony pełnia kilka istotnych funkcji. Po pierwsze – regulują i utrzymują poczucie wspólnoty pszczół. Bardzo ważnym  feromonem jest substancja mateczna, którą królowa wytwarza przy użyciu swojego gruczołu żuwaczkowego. Feromon ten składa się z wielu substancji organicznych, przede wszystkim kwasów i estrów. Pszczoły robotnice czyszcząc matkę zlizują ten feromon, a następnie podają go dalej innym pszczołom. Jeśli feromonu z różnych powodów zabraknie, pszczoły wyczują to już po kwadransie. Efektem tego może być założenie matecznika ratunkowego lub powstanie matecznika rojowego, gdy wiosną rodzina się powiększa i feromonu nie starcza dla wszystkich pszczół.

Przenoszenie feromonów matki nie tylko scala rodzinę, ale tez wabi pszczoły do rodziny i rójki. Co więcej, hamuje też rozwój narządów płciowych u robotnic. Zauważmy, że dopiero, gdy matki, czyli też feromonów zabraknie, u zwykłych robotnic pojawiają się jajniki. Feromony mają też bardziej użyteczne znaczenie – pobudzają pszczoły do pracy, przede wszystkim do budowy plastrów. Ale to nie wszystko – także określają budowę konkretnych komórek na tych plastrach (trutowych i pszczelich).

Królowa wytwarza też inny rodzaj feromonów – powstają one w gruczołach kieszonkowych, które znajdują się na odwłoku. Te feromony służą do wabienia trutni podczas lotów godowych. Pozwalają tez pszczołom na identyfikowanie własnej matki.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Poradnik początkującego pszczelarza cz. V, www.modr.pl, 24.10.2014 r.

Zobacz również:

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?

Sposoby porozumiewania się pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8962

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.