Portal Pszczelarski

Produkcja miodu w Wielkiej Brytanii wzrasta z roku na rok!

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii miód produkcja miodu

To już trzeci rok z rzędu, w którym zanotowano wzrost zbiorów miodu w Londynie. Jak podaje zrzeszenie British Beekeepers Association, tegoroczne zbiory miodu należy uznać za najwyższe od 2014 roku! Brytyjczycy są jednak powściągliwi i pracują już nad przyszłorocznymi zbiorami.

Z raportu opublikowanego przez Brytyjczyków dowiadujemy się, że zbiory w Anglii wyniosły w tym roku średnio 14 kilogramów miodu z ula. Co ciekawe - w Walii zbiory wzrosły o ponad 4 kilogramy w stosunku do poprzedniego. Niektórzy brytyjscy działacze odnajdują tu zadziwiający czteroletni cykl, w trakcie którego obserwuje się postępujący wzrost produkcji miodu. Inni natomiast tłumaczą wszystko jedynie warunkami pogodowymi.

Zdaniem British Beekeepers Association mijający sezon był pod względem klimatycznym, bardzo trudny dla pszczół w Anglii. Musiały się one zmagać zarówno z tak zwaną "Bestią ze Wschodu", czyli wyjątkowo silnym atakiem mrozów jaki miał miejsce na początku 2018 roku, a następnie z długa suszą, która spowodowała, że wiele roślin nie zakwitło lub przestało produkować nektar.

Zdaniem ekspertów, anomalnie pogodowe nie przeszkodziły owadom głównie z uwagi na długie i gorące lato. Ostra zimna i wczesna wiosna nie zapowiadały udanego sezonu, a jednak pszczoły zaskoczyły swoich opiekunów, bo – jak podkreślają angielscy pszczelarze – jest to kolejny rok z rzędu, kiedy notuje się znaczący wzrost zbiorów. Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, iż tegoroczne wyniki nadal słabo wypadają w porównaniu z tym, czego doświadczaliśmy jeszcze kilka dekad temu. W tej perspektywie, aktualna produkcja miodu jest nadal niewielka, by nie rzec po prostu – znikoma.

Dlatego też brytyjska organizacja radzi swoim członkom testowanie niestandardowych metod takich, jak na przykład wysiewanie nowych roślin w okolicy ula. O pozytywnych skutkach wysiewu facelii błękitnej w okolicy pasieki opowiadał profesor John Hobroug, który był wręcz "zdumiony rezultatami i korzyściami jakie niesie ze sobą ta roślina".

Analiza i publikacja danych dotyczących mijającego sezonu pszczelarskiego, była okazją do apelu skierowanego do wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich. Pszczelarze są pewni, że wszyscy mieszkańcy powinni pomóc w produkcji miodu, sadząc więcej drzew i krzewów w okolicy swoich domów.

Opracowano na podstawie:

The Telegraph, Honey yields at four-year high, after warm summer months increased bees' activity, https://www.telegraph.co.uk/news/2018/10/21/honey-yields-four-year-high-warm-summer-months-increased-bees/, Data publikacji: 2018.10.22, Data odczytu: 2018.10.23Liczba wyświetleń artykułu: 1489

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.