Portal Pszczelarski

Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 - relacja

pszczelarstwo mazowieckie relacja z wydarzenia Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 Powiatowe Koło Pszczelarzy w Sochaczewie Grażyna Topolska Marek Podlewski

W ramach projektu zatytułowanego "Konferencja pszczelarska Dbajmy o pszczoły", 6 października 2018 r. w gospodarstwie agroturystycznym Jeziorany w gminie Sochaczew, odbyło się spotkanie miłośników pszczelarstwa. Udział w konferencji był darmowy, obowiązywał jednak limit miejsc. W serii wykładów wysłuchało ponad 60 uczestników.

Konferencja została zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Bielicach w porozumieniu z Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Sochaczewie. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do mieszkańców obszarów wiejskich oraz doradców rolniczych, a w szczególności do pszczelarzy. Każdy z uczestników mógł pogłębić swoją wiedze na temat pszczelarstwa i nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia pasieki i sposobów efektywnej opieki nad pszczołami.

W ramach panelu przeprowadzono trzy wykłady wybitnych specjalistów. Pierwszy z nich został poświęcony chorobom pszczół. Prelegentka, dr hab. Grażyna Topolska opowiadała przede wszystkim o największych zagrożeniach czyli o nosemozie, zgnilcu amerykańskim i warrozie. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z metodami leczenia oraz ze specyfiką rozpoznawania tych najczęściej występujących w pasiece chorób.

Podczas drugiego wykładu - prowadzonego przez specjalistę z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego, pana Marka Podlewskiego - uczestnicy konferencji pozyskali wiedzę na temat wymiany matek pszczelich oraz tworzenia odkładów. Zdaniem prowadzącego, te dwie kwestie stanowią niezwykle ważny element gospodarki pasiecznej.

Trzeci wykład - prowadzony również przez Pana Marka Podlewskiego - skupiał się na wpływie chorób pszczelich na rozwój i kondycje rodziny pszczelej. Jak informuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wykłady były bodźcem do dyskusji jaka rozgorzała zaraz po nich. Zebrani analizowali główne problemy związane z gospodarką pasieczną oraz apelowali o racjonalne stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie.

Opracowano na podstawie:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie, Pszczoły w centrum uwagi, http://www.modr.mazowsze.pl/index.php/141-relacje-z-imprez/relacje-2018/2419-pszczoly-w-centrum-uwagi, Data publikacji: 2018.10.22, Data odczytu: 2018.10.22Liczba wyświetleń artykułu: 955

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły