Portal Pszczelarski

Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 - relacja

pszczelarstwo mazowieckie relacja z wydarzenia Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 Powiatowe Koło Pszczelarzy w Sochaczewie Grażyna Topolska Marek Podlewski

W ramach projektu zatytułowanego "Konferencja pszczelarska Dbajmy o pszczoły", 6 października 2018 r. w gospodarstwie agroturystycznym Jeziorany w gminie Sochaczew, odbyło się spotkanie miłośników pszczelarstwa. Udział w konferencji był darmowy, obowiązywał jednak limit miejsc. W serii wykładów wysłuchało ponad 60 uczestników.

Konferencja została zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Bielicach w porozumieniu z Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Sochaczewie. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do mieszkańców obszarów wiejskich oraz doradców rolniczych, a w szczególności do pszczelarzy. Każdy z uczestników mógł pogłębić swoją wiedze na temat pszczelarstwa i nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia pasieki i sposobów efektywnej opieki nad pszczołami.

W ramach panelu przeprowadzono trzy wykłady wybitnych specjalistów. Pierwszy z nich został poświęcony chorobom pszczół. Prelegentka, dr hab. Grażyna Topolska opowiadała przede wszystkim o największych zagrożeniach czyli o nosemozie, zgnilcu amerykańskim i warrozie. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z metodami leczenia oraz ze specyfiką rozpoznawania tych najczęściej występujących w pasiece chorób.

Podczas drugiego wykładu - prowadzonego przez specjalistę z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego, pana Marka Podlewskiego - uczestnicy konferencji pozyskali wiedzę na temat wymiany matek pszczelich oraz tworzenia odkładów. Zdaniem prowadzącego, te dwie kwestie stanowią niezwykle ważny element gospodarki pasiecznej.

Trzeci wykład - prowadzony również przez Pana Marka Podlewskiego - skupiał się na wpływie chorób pszczelich na rozwój i kondycje rodziny pszczelej. Jak informuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wykłady były bodźcem do dyskusji jaka rozgorzała zaraz po nich. Zebrani analizowali główne problemy związane z gospodarką pasieczną oraz apelowali o racjonalne stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie.

Opracowano na podstawie:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie, Pszczoły w centrum uwagi, http://www.modr.mazowsze.pl/index.php/141-relacje-z-imprez/relacje-2018/2419-pszczoly-w-centrum-uwagi, Data publikacji: 2018.10.22, Data odczytu: 2018.10.22Liczba wyświetleń artykułu: 1085

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie