Portal Pszczelarski

Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 - relacja

pszczelarstwo mazowieckie relacja z wydarzenia Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 Powiatowe Koło Pszczelarzy w Sochaczewie Grażyna Topolska Marek Podlewski

W ramach projektu zatytułowanego "Konferencja pszczelarska Dbajmy o pszczoły", 6 października 2018 r. w gospodarstwie agroturystycznym Jeziorany w gminie Sochaczew, odbyło się spotkanie miłośników pszczelarstwa. Udział w konferencji był darmowy, obowiązywał jednak limit miejsc. W serii wykładów wysłuchało ponad 60 uczestników.

Konferencja została zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Bielicach w porozumieniu z Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Sochaczewie. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do mieszkańców obszarów wiejskich oraz doradców rolniczych, a w szczególności do pszczelarzy. Każdy z uczestników mógł pogłębić swoją wiedze na temat pszczelarstwa i nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia pasieki i sposobów efektywnej opieki nad pszczołami.

W ramach panelu przeprowadzono trzy wykłady wybitnych specjalistów. Pierwszy z nich został poświęcony chorobom pszczół. Prelegentka, dr hab. Grażyna Topolska opowiadała przede wszystkim o największych zagrożeniach czyli o nosemozie, zgnilcu amerykańskim i warrozie. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z metodami leczenia oraz ze specyfiką rozpoznawania tych najczęściej występujących w pasiece chorób.

Podczas drugiego wykładu - prowadzonego przez specjalistę z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego, pana Marka Podlewskiego - uczestnicy konferencji pozyskali wiedzę na temat wymiany matek pszczelich oraz tworzenia odkładów. Zdaniem prowadzącego, te dwie kwestie stanowią niezwykle ważny element gospodarki pasiecznej.

Trzeci wykład - prowadzony również przez Pana Marka Podlewskiego - skupiał się na wpływie chorób pszczelich na rozwój i kondycje rodziny pszczelej. Jak informuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wykłady były bodźcem do dyskusji jaka rozgorzała zaraz po nich. Zebrani analizowali główne problemy związane z gospodarką pasieczną oraz apelowali o racjonalne stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie.

Opracowano na podstawie:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie, Pszczoły w centrum uwagi, http://www.modr.mazowsze.pl/index.php/141-relacje-z-imprez/relacje-2018/2419-pszczoly-w-centrum-uwagi, Data publikacji: 2018.10.22, Data odczytu: 2018.10.22Liczba wyświetleń artykułu: 1023

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Marchewkowe naleśniki z miodem