Portal Pszczelarski

Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 - relacja

pszczelarstwo mazowieckie relacja z wydarzenia Konferencja pszczelarska Dbajmy o Pszczoły 2018 Powiatowe Koło Pszczelarzy w Sochaczewie Grażyna Topolska Marek Podlewski

W ramach projektu zatytułowanego "Konferencja pszczelarska Dbajmy o pszczoły", 6 października 2018 r. w gospodarstwie agroturystycznym Jeziorany w gminie Sochaczew, odbyło się spotkanie miłośników pszczelarstwa. Udział w konferencji był darmowy, obowiązywał jednak limit miejsc. W serii wykładów wysłuchało ponad 60 uczestników.

Konferencja została zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Bielicach w porozumieniu z Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Sochaczewie. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do mieszkańców obszarów wiejskich oraz doradców rolniczych, a w szczególności do pszczelarzy. Każdy z uczestników mógł pogłębić swoją wiedze na temat pszczelarstwa i nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia pasieki i sposobów efektywnej opieki nad pszczołami.

W ramach panelu przeprowadzono trzy wykłady wybitnych specjalistów. Pierwszy z nich został poświęcony chorobom pszczół. Prelegentka, dr hab. Grażyna Topolska opowiadała przede wszystkim o największych zagrożeniach czyli o nosemozie, zgnilcu amerykańskim i warrozie. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z metodami leczenia oraz ze specyfiką rozpoznawania tych najczęściej występujących w pasiece chorób.

Podczas drugiego wykładu - prowadzonego przez specjalistę z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego, pana Marka Podlewskiego - uczestnicy konferencji pozyskali wiedzę na temat wymiany matek pszczelich oraz tworzenia odkładów. Zdaniem prowadzącego, te dwie kwestie stanowią niezwykle ważny element gospodarki pasiecznej.

Trzeci wykład - prowadzony również przez Pana Marka Podlewskiego - skupiał się na wpływie chorób pszczelich na rozwój i kondycje rodziny pszczelej. Jak informuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wykłady były bodźcem do dyskusji jaka rozgorzała zaraz po nich. Zebrani analizowali główne problemy związane z gospodarką pasieczną oraz apelowali o racjonalne stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie.

Opracowano na podstawie:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie, Pszczoły w centrum uwagi, http://www.modr.mazowsze.pl/index.php/141-relacje-z-imprez/relacje-2018/2419-pszczoly-w-centrum-uwagi, Data publikacji: 2018.10.22, Data odczytu: 2018.10.22Liczba wyświetleń artykułu: 1302

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

IV Sztumskie Święto Miodu

Barciowisko 2017

Nowy Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego 2017

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej