Portal Pszczelarski

Kujawski docenia gminy za kontynuację działań na rzecz pszczół

pszczelarstwo w Polsce Z Kujawskim pomagamy pszczołom Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

Projekt "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na dobre zagościł już w świadomości nie tylko miłośników pszczół, ale i niemal wszystkich Polaków. Organizatorzy nie zapominają o gminach, które przyłączyły się do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Tym razem wyróżniono i nagrodzono 10 z nich.

Wyróżnienia otrzymują gminy, które po przyłączeniu się do programu nadal są aktywne (tworzą miejsca przyjazne pszczołom oraz edukują swoich mieszkańców). Wśród nagrodzonych znalazły się między innymi: gmina Piaseczno oraz gmina Rzeczenica.

W 2018 roku, gmina Piaseczno planuje zwiększenie nasadzeń drzew i krzewów miododajnych, stworzenie nowych łąk kwietnych oraz zaprojektowanie dwóch skwerów na terenie miasta. Ponadto, miejscowi pszczelarze prowadzą wśród mieszkańców akcję informacyjną, opowiadając przy tym o pszczołach, tłumacząc młodzieży szkolnej i działkowcom w jaki sposób możemy wspierać małych zapylaczy.

Rzeczenica również stara się szerzyć wiedzę na temat pszczół. Na stronach internetowych gminy umieszczane są apele o konieczności ochrony pszczół, szczególnie w okresie wykonywania oprysków. Na terenie gminy zakładane są także ogródki kwiatowe, ustawiane są donice z kwiatami, a część terenu pozostawia się nieskoszone, gdyż tego typu roślinność stanowi najlepszy pożytek dla zapylaczy.

Dziesięć nagrodzonych gmin, w ramach nagrody otrzymało specjalne dwustronne tablice edukacyjne, które zostały już udostępnione mieszkańcom.

Opracowano na podstawie:

Rzeczenica, Gmina Rzeczenica doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, http://www.rzeczenica.pl/asp/_drukuj.asp?typ=13&menu=17&dzialy=17&akcja=artykul&artykul=1313, Data publikacji: 2018.10.16, Data odczytu: 2018.10.23
Piaseczno, Gmina Piaseczno doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, https://piaseczno.eu/gmina-piaseczno-doceniona-za-dzialania-na-rzecz-ochrony-pszczol/, Data odczytu: 2018.10.24Liczba wyświetleń artykułu: 762

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie