Portal Pszczelarski

Kujawski docenia gminy za kontynuację działań na rzecz pszczół

pszczelarstwo w Polsce Z Kujawskim pomagamy pszczołom Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

Projekt "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na dobre zagościł już w świadomości nie tylko miłośników pszczół, ale i niemal wszystkich Polaków. Organizatorzy nie zapominają o gminach, które przyłączyły się do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Tym razem wyróżniono i nagrodzono 10 z nich.

Wyróżnienia otrzymują gminy, które po przyłączeniu się do programu nadal są aktywne (tworzą miejsca przyjazne pszczołom oraz edukują swoich mieszkańców). Wśród nagrodzonych znalazły się między innymi: gmina Piaseczno oraz gmina Rzeczenica.

W 2018 roku, gmina Piaseczno planuje zwiększenie nasadzeń drzew i krzewów miododajnych, stworzenie nowych łąk kwietnych oraz zaprojektowanie dwóch skwerów na terenie miasta. Ponadto, miejscowi pszczelarze prowadzą wśród mieszkańców akcję informacyjną, opowiadając przy tym o pszczołach, tłumacząc młodzieży szkolnej i działkowcom w jaki sposób możemy wspierać małych zapylaczy.

Rzeczenica również stara się szerzyć wiedzę na temat pszczół. Na stronach internetowych gminy umieszczane są apele o konieczności ochrony pszczół, szczególnie w okresie wykonywania oprysków. Na terenie gminy zakładane są także ogródki kwiatowe, ustawiane są donice z kwiatami, a część terenu pozostawia się nieskoszone, gdyż tego typu roślinność stanowi najlepszy pożytek dla zapylaczy.

Dziesięć nagrodzonych gmin, w ramach nagrody otrzymało specjalne dwustronne tablice edukacyjne, które zostały już udostępnione mieszkańcom.

Opracowano na podstawie:

Rzeczenica, Gmina Rzeczenica doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, http://www.rzeczenica.pl/asp/_drukuj.asp?typ=13&menu=17&dzialy=17&akcja=artykul&artykul=1313, Data publikacji: 2018.10.16, Data odczytu: 2018.10.23
Piaseczno, Gmina Piaseczno doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, https://piaseczno.eu/gmina-piaseczno-doceniona-za-dzialania-na-rzecz-ochrony-pszczol/, Data odczytu: 2018.10.24Liczba wyświetleń artykułu: 835

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu