Portal Pszczelarski

Kujawski docenia gminy za kontynuację działań na rzecz pszczół

pszczelarstwo w Polsce Z Kujawskim pomagamy pszczołom Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

Projekt "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na dobre zagościł już w świadomości nie tylko miłośników pszczół, ale i niemal wszystkich Polaków. Organizatorzy nie zapominają o gminach, które przyłączyły się do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Tym razem wyróżniono i nagrodzono 10 z nich.

Wyróżnienia otrzymują gminy, które po przyłączeniu się do programu nadal są aktywne (tworzą miejsca przyjazne pszczołom oraz edukują swoich mieszkańców). Wśród nagrodzonych znalazły się między innymi: gmina Piaseczno oraz gmina Rzeczenica.

W 2018 roku, gmina Piaseczno planuje zwiększenie nasadzeń drzew i krzewów miododajnych, stworzenie nowych łąk kwietnych oraz zaprojektowanie dwóch skwerów na terenie miasta. Ponadto, miejscowi pszczelarze prowadzą wśród mieszkańców akcję informacyjną, opowiadając przy tym o pszczołach, tłumacząc młodzieży szkolnej i działkowcom w jaki sposób możemy wspierać małych zapylaczy.

Rzeczenica również stara się szerzyć wiedzę na temat pszczół. Na stronach internetowych gminy umieszczane są apele o konieczności ochrony pszczół, szczególnie w okresie wykonywania oprysków. Na terenie gminy zakładane są także ogródki kwiatowe, ustawiane są donice z kwiatami, a część terenu pozostawia się nieskoszone, gdyż tego typu roślinność stanowi najlepszy pożytek dla zapylaczy.

Dziesięć nagrodzonych gmin, w ramach nagrody otrzymało specjalne dwustronne tablice edukacyjne, które zostały już udostępnione mieszkańcom.

Opracowano na podstawie:

Rzeczenica, Gmina Rzeczenica doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, http://www.rzeczenica.pl/asp/_drukuj.asp?typ=13&menu=17&dzialy=17&akcja=artykul&artykul=1313, Data publikacji: 2018.10.16, Data odczytu: 2018.10.23
Piaseczno, Gmina Piaseczno doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, https://piaseczno.eu/gmina-piaseczno-doceniona-za-dzialania-na-rzecz-ochrony-pszczol/, Data odczytu: 2018.10.24Liczba wyświetleń artykułu: 892

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem