Portal Pszczelarski

Kujawski docenia gminy za kontynuację działań na rzecz pszczół

pszczelarstwo w Polsce Z Kujawskim pomagamy pszczołom Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

Projekt "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na dobre zagościł już w świadomości nie tylko miłośników pszczół, ale i niemal wszystkich Polaków. Organizatorzy nie zapominają o gminach, które przyłączyły się do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Tym razem wyróżniono i nagrodzono 10 z nich.

Wyróżnienia otrzymują gminy, które po przyłączeniu się do programu nadal są aktywne (tworzą miejsca przyjazne pszczołom oraz edukują swoich mieszkańców). Wśród nagrodzonych znalazły się między innymi: gmina Piaseczno oraz gmina Rzeczenica.

W 2018 roku, gmina Piaseczno planuje zwiększenie nasadzeń drzew i krzewów miododajnych, stworzenie nowych łąk kwietnych oraz zaprojektowanie dwóch skwerów na terenie miasta. Ponadto, miejscowi pszczelarze prowadzą wśród mieszkańców akcję informacyjną, opowiadając przy tym o pszczołach, tłumacząc młodzieży szkolnej i działkowcom w jaki sposób możemy wspierać małych zapylaczy.

Rzeczenica również stara się szerzyć wiedzę na temat pszczół. Na stronach internetowych gminy umieszczane są apele o konieczności ochrony pszczół, szczególnie w okresie wykonywania oprysków. Na terenie gminy zakładane są także ogródki kwiatowe, ustawiane są donice z kwiatami, a część terenu pozostawia się nieskoszone, gdyż tego typu roślinność stanowi najlepszy pożytek dla zapylaczy.

Dziesięć nagrodzonych gmin, w ramach nagrody otrzymało specjalne dwustronne tablice edukacyjne, które zostały już udostępnione mieszkańcom.

Opracowano na podstawie:

Rzeczenica, Gmina Rzeczenica doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, http://www.rzeczenica.pl/asp/_drukuj.asp?typ=13&menu=17&dzialy=17&akcja=artykul&artykul=1313, Data publikacji: 2018.10.16, Data odczytu: 2018.10.23
Piaseczno, Gmina Piaseczno doceniona za działania na rzecz ochrony pszczół, https://piaseczno.eu/gmina-piaseczno-doceniona-za-dzialania-na-rzecz-ochrony-pszczol/, Data odczytu: 2018.10.24Liczba wyświetleń artykułu: 1105

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)