Portal Pszczelarski

Naukowcy po raz kolejny udowadniają szkodliwość neonikotynoidów

pszczelarstwo na świecie neonikotynoidy trzmiel

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z USA i Szwajcarii, przedstawiano konkretny mechanizm powodujący degradację zapylaczy w wyniku oddziaływania neonikotynoidów. Badania przeprowadzono na grupie trzmieli z gatunku Bombus impatiens ze wschodniej części USA.

Jak informuje Wyborcza.pl, wyniki eksperymentu zostały opublikowane w jednym z ostatnich numerów czasopisma Science. Badanie polegało na podaniu części z obserwowanych owadów syropu nektarowego skażonego imidakloprydem (środek powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie). Po wnikliwej obserwacji, uczeni ustalili, że robotnice trzmieli, które karmione były skażonym pokarmem stawały się o wiele mniej aktywne, trzymały się na obrzeżach gniazda, a także gorzej opiekowały się larwami. Zauważono również spadek temperatury w gniazdach, co prawdopodobnie spowodowane było mniejszą aktywnością części osobników.

Jak podkreśla prof. Nigel E. Raine, dotychczasowe badania skupiają się w znacznej mierze na pszczołach miodnych, które są wyjątkowo społecznym gatunkiem. Zdaniem naukowca, inne gatunki zapylaczy - szczególnie te, które nie tworzą dużych roi lub żyją samotnie - są o wiele bardziej narażone na skutki działania neonikotynoidów. Zapylacze, które nie przebywają w dużych skupiskach, same zajmują się swoimi larwami, a w sytuacji, gdy narażone są na szkodliwe działanie środków trujących, giną zarówno one, jak i ich larwy.

Badania przeprowadzone przez naukowców z USA i Szwajcarii są kolejnym dowodem na bardzo niekorzystne działanie wielu neonikotynoidów. Znaczna część z tych substancji działa w perspektywie czasu, owady nie są zabijane od razu, ale działanie neonikotynoidów jest bardzo destrukcyjne dla całego gatunku.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Zabijamy pszczoły. Kolejne badanie obwinia neonikotynoidy – najczęściej używane pestycydy., http:.//wyborcza.pl/7,75400,24143073,neonikotynoidy-rozbijaja-wspolnote-pszczol.html, Data publikacji: 2018.11.08, Data odczytu: 2018.11.08Liczba wyświetleń artykułu: 915

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kropla Słodyczy - akcja pszczelarska 2016

V Konferencja Pomóżmy pszczołom - pszczoły pomogą nam

Wszystkiego najlepszego!

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich