Portal Pszczelarski

Naukowcy po raz kolejny udowadniają szkodliwość neonikotynoidów

pszczelarstwo na świecie neonikotynoidy trzmiel

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z USA i Szwajcarii, przedstawiano konkretny mechanizm powodujący degradację zapylaczy w wyniku oddziaływania neonikotynoidów. Badania przeprowadzono na grupie trzmieli z gatunku Bombus impatiens ze wschodniej części USA.

Jak informuje Wyborcza.pl, wyniki eksperymentu zostały opublikowane w jednym z ostatnich numerów czasopisma Science. Badanie polegało na podaniu części z obserwowanych owadów syropu nektarowego skażonego imidakloprydem (środek powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie). Po wnikliwej obserwacji, uczeni ustalili, że robotnice trzmieli, które karmione były skażonym pokarmem stawały się o wiele mniej aktywne, trzymały się na obrzeżach gniazda, a także gorzej opiekowały się larwami. Zauważono również spadek temperatury w gniazdach, co prawdopodobnie spowodowane było mniejszą aktywnością części osobników.

Jak podkreśla prof. Nigel E. Raine, dotychczasowe badania skupiają się w znacznej mierze na pszczołach miodnych, które są wyjątkowo społecznym gatunkiem. Zdaniem naukowca, inne gatunki zapylaczy - szczególnie te, które nie tworzą dużych roi lub żyją samotnie - są o wiele bardziej narażone na skutki działania neonikotynoidów. Zapylacze, które nie przebywają w dużych skupiskach, same zajmują się swoimi larwami, a w sytuacji, gdy narażone są na szkodliwe działanie środków trujących, giną zarówno one, jak i ich larwy.

Badania przeprowadzone przez naukowców z USA i Szwajcarii są kolejnym dowodem na bardzo niekorzystne działanie wielu neonikotynoidów. Znaczna część z tych substancji działa w perspektywie czasu, owady nie są zabijane od razu, ale działanie neonikotynoidów jest bardzo destrukcyjne dla całego gatunku.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Zabijamy pszczoły. Kolejne badanie obwinia neonikotynoidy – najczęściej używane pestycydy., http:.//wyborcza.pl/7,75400,24143073,neonikotynoidy-rozbijaja-wspolnote-pszczol.html, Data publikacji: 2018.11.08, Data odczytu: 2018.11.08Liczba wyświetleń artykułu: 1011

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Herbatka z miodem na przeziębienie

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili