Naukowcy po raz kolejny udowadniają szkodliwość neonikotynoidów

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z USA i Szwajcarii, przedstawiano konkretny mechanizm powodujący degradację zapylaczy w wyniku oddziaływania neonikotynoidów. Badania przeprowadzono na grupie trzmieli z gatunku Bombus impatiens ze wschodniej części USA.
Jak informuje Wyborcza.pl, wyniki eksperymentu zostały opublikowane w jednym z ostatnich numerów czasopisma Science. Badanie polegało na podaniu części z obserwowanych owadów syropu nektarowego skażonego imidakloprydem (środek powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie). Po wnikliwej obserwacji, uczeni ustalili, że robotnice trzmieli, które karmione były skażonym pokarmem stawały się o wiele mniej aktywne, trzymały się na obrzeżach gniazda, a także gorzej opiekowały się larwami. Zauważono również spadek temperatury w gniazdach, co prawdopodobnie spowodowane było mniejszą aktywnością części osobników.
Jak podkreśla prof. Nigel E. Raine, dotychczasowe badania skupiają się w znacznej mierze na pszczołach miodnych, które są wyjątkowo społecznym gatunkiem. Zdaniem naukowca, inne gatunki zapylaczy - szczególnie te, które nie tworzą dużych roi lub żyją samotnie - są o wiele bardziej narażone na skutki działania neonikotynoidów. Zapylacze, które nie przebywają w dużych skupiskach, same zajmują się swoimi larwami, a w sytuacji, gdy narażone są na szkodliwe działanie środków trujących, giną zarówno one, jak i ich larwy.
Badania przeprowadzone przez naukowców z USA i Szwajcarii są kolejnym dowodem na bardzo niekorzystne działanie wielu neonikotynoidów. Znaczna część z tych substancji działa w perspektywie czasu, owady nie są zabijane od razu, ale działanie neonikotynoidów jest bardzo destrukcyjne dla całego gatunku.
Opracowano na podstawie:
Wyborcza.pl, Zabijamy pszczoły. Kolejne badanie obwinia neonikotynoidy – najczęściej używane pestycydy., http:.//wyborcza.pl/7,75400,24143073,neonikotynoidy-rozbijaja-wspolnote-pszczol.html, Data publikacji: 2018.11.08, Data odczytu: 2018.11.08
Liczba wyświetleń artykułu: 915
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022
Ciekawy wynik badań amerykańskich naukowców Jakub Wojas

Szkodliwy dla pszczół pestycyd ponownie dozwolony w Wielkiej Brytanii 2022
Tiametoksam z powrotem dostępny w UK Jakub Wojas

Europejski Trybunał Sprawiedliwości utrzymał zakaz stosowania substancji szkodliwych dla pszczół 2021
O neonikotynoidach ciąg dalszy batalii Jakub Wojas

Brak snu źle wpływa na pszczoły i muszki owocowe
Neonikotynoidy i ich wpływ na koncentrację pszczół i muszek owocówek Jakub Wojas

Raport Europejskiego Trybunału: Unia Europejska nie chroni wystarczająco pszczół 2020
Eksperci nie pozostawiają suchej nitki na UE ws. ochrony pszczół Jakub Wojas

Zgoda na użycie substancji szkodliwych dla pszczół. Prokuratura wszczyna śledztwo 2020
Na wniosek Greenpeace toczy się śledztwo ws. Ministra Rolnictwa Jakub Wojas

Zróbmy to razem dla pszczół 2020
Oblicze pszczelego piękna Jakub Wojas
