Portal Pszczelarski

Naukowcy po raz kolejny udowadniają szkodliwość neonikotynoidów

pszczelarstwo na świecie neonikotynoidy trzmiel

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z USA i Szwajcarii, przedstawiano konkretny mechanizm powodujący degradację zapylaczy w wyniku oddziaływania neonikotynoidów. Badania przeprowadzono na grupie trzmieli z gatunku Bombus impatiens ze wschodniej części USA.

Jak informuje Wyborcza.pl, wyniki eksperymentu zostały opublikowane w jednym z ostatnich numerów czasopisma Science. Badanie polegało na podaniu części z obserwowanych owadów syropu nektarowego skażonego imidakloprydem (środek powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie). Po wnikliwej obserwacji, uczeni ustalili, że robotnice trzmieli, które karmione były skażonym pokarmem stawały się o wiele mniej aktywne, trzymały się na obrzeżach gniazda, a także gorzej opiekowały się larwami. Zauważono również spadek temperatury w gniazdach, co prawdopodobnie spowodowane było mniejszą aktywnością części osobników.

Jak podkreśla prof. Nigel E. Raine, dotychczasowe badania skupiają się w znacznej mierze na pszczołach miodnych, które są wyjątkowo społecznym gatunkiem. Zdaniem naukowca, inne gatunki zapylaczy - szczególnie te, które nie tworzą dużych roi lub żyją samotnie - są o wiele bardziej narażone na skutki działania neonikotynoidów. Zapylacze, które nie przebywają w dużych skupiskach, same zajmują się swoimi larwami, a w sytuacji, gdy narażone są na szkodliwe działanie środków trujących, giną zarówno one, jak i ich larwy.

Badania przeprowadzone przez naukowców z USA i Szwajcarii są kolejnym dowodem na bardzo niekorzystne działanie wielu neonikotynoidów. Znaczna część z tych substancji działa w perspektywie czasu, owady nie są zabijane od razu, ale działanie neonikotynoidów jest bardzo destrukcyjne dla całego gatunku.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Zabijamy pszczoły. Kolejne badanie obwinia neonikotynoidy – najczęściej używane pestycydy., http:.//wyborcza.pl/7,75400,24143073,neonikotynoidy-rozbijaja-wspolnote-pszczol.html, Data publikacji: 2018.11.08, Data odczytu: 2018.11.08Liczba wyświetleń artykułu: 795

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.