Czy propolis i miód wyleczą guza mózgu?

Zespół profesor Marii Borawskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od wielu lat prowadzi badania dotyczące wpływu produktów pszczelich w terapii glejaka mózgu. Naukowcy wykazali, iż propolis jest w stanie hamować rozwój guza mózgu. Do tej pory udało się już wprowadzić suplement diety na bazie produktów pszczelich. Dalsze badania są w toku.
Z relacji koordynatorki badań, prof. Borawskiej, wynika, iż głównym celem badaczy jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: "Czy naturalne produkty pszczele, spożywane przez pacjentów z glejakami mózgu, mogą wpływać na efekty ich terapii?". Ogólne, dobroczynne właściwości miodów i produktów pszczelich są szeroko znane. Naukowcy chcieli jednak dokładnie zbadać wpływ poszczególnych produktów na rozwój glejaka wielopostaciowego. Badania przyniosły wyjątkowo pozytywne wyniki.
Jak podaje portal Nauka w Polsce, największą zdolnością do niszczenia szkodliwych komórek nowotworowych wykazały się: ekstrakt z propolisu i naturalne miody pszczele, a w szczególności miód gryczany i miód wielokwiatowy ciemny. Profesor Borawska zaznaczyła jednak, że badania były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych i nie można na ich podstawie jednoznacznie potwierdzić, że produkty pszczele będą miały działanie przeciwnowotworowe w organizmie człowieka. Pocieszający jest jednak fakt, iż zespół z Białegostoku otrzymał zgodę Komisji Etycznej na prowadzenie badań wśród osób chorych na glejaka. Pacjentom oferowany jest suplement diety – PPE 1400, będący mieszaniną ekstraktu z propolisu i miodu pszczelego. Efekty tych badań będą na pewno znaczące w dalszym rozwoju terapii guza mózgu.
Co więcej, w trakcie eksperymentów przeprowadzanych przez zespół polskich naukowców wykazano wpływ intraktu z dziurawca połączonego z propolisem na komórki glejaka. Wyniki sugerują, iż ta mieszanina może mieć hamujący wpływ na tego typu komórki nowotworowe.
Ważnym podkreślenia jest również fakt, iż – jak dowodzą badania – przeciwnowotworowe działanie produktów pszczelich jest bardzo ulotne. Nadmiar zanieczyszczeń w postaci kadmu czy ołowiu powoduje zniwelowanie tych właściwości. Profesor Borawska stworzyła również specjalną listę 15 charakterystycznych cech dobrego miodu i zapowiada, że niedługo każdy konsument w łatwy i tani sposób będzie miał możliwość weryfikacji kupowanego produktu.
Opracowano na podstawie:
Nauka w Polsce, Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe – wskazują polskie badania, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31682%2Cpropolis-moze-miec-dzialanie-przeciwnowotworowe-wskazuja-polskie-badania, Data publikacji: 2018.11.08, Data odczytu: 2018.11.08
Liczba wyświetleń artykułu: 10777
Komentarze z forum pszczelarskiego
Sas 2018-11-16 17:45:07
banan 2018-11-17 07:09:57
mati 2018-11-19 18:08:14

Mumijo - cudowna spuścizna starożytnych pszczół?
Co to jest Mumijo i dlaczego cieszy się taką popularnością? Krzysztof Dębski

Apiterapia – co to jest i jakie są jej korzyści?
Definicja apiterapii Joanna Winsyk

Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi
Kompleksowe badania miodu dały ciekawe wyniki Jakub Wojas

Uloterapia – na czym polega i ile kosztuje?
Zalety uloterapii Magdalena Szatanik

Pszczela Ścieżka w Sosnowcu 2022
Sosnowiec dołącza do projektu BeePathNet Jakub Wojas

Domek do apiterapii postawiono w Belińcu 2021
Bieliniec bogatszy o domek do apiterapii Jakub Wojas

Powstaje Pszczeli świat - park pszczelarski w Zochcinku 2020
Fantastyczna inicjatywa pszczelarska w Świętokrzyskim Jakub Wojas
