Portal Pszczelarski

Czy propolis i miód wyleczą guza mózgu?

apiterapia propolis propolis a guz mózgu

Zespół profesor Marii Borawskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od wielu lat prowadzi badania dotyczące wpływu produktów pszczelich w terapii glejaka mózgu. Naukowcy wykazali, iż propolis jest w stanie hamować rozwój guza mózgu. Do tej pory udało się już wprowadzić suplement diety na bazie produktów pszczelich. Dalsze badania są w toku.

Z relacji koordynatorki badań, prof. Borawskiej, wynika, iż głównym celem badaczy jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: "Czy naturalne produkty pszczele, spożywane przez pacjentów z glejakami mózgu, mogą wpływać na efekty ich terapii?". Ogólne, dobroczynne właściwości miodów i produktów pszczelich są szeroko znane. Naukowcy chcieli jednak dokładnie zbadać wpływ poszczególnych produktów na rozwój glejaka wielopostaciowego. Badania przyniosły wyjątkowo pozytywne wyniki.

Jak podaje portal Nauka w Polsce, największą zdolnością do niszczenia szkodliwych komórek nowotworowych wykazały się: ekstrakt z propolisu i naturalne miody pszczele, a w szczególności miód gryczany i miód wielokwiatowy ciemny. Profesor Borawska zaznaczyła jednak, że badania były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych i nie można na ich podstawie jednoznacznie potwierdzić, że produkty pszczele będą miały działanie przeciwnowotworowe w organizmie człowieka. Pocieszający jest jednak fakt, iż zespół z Białegostoku otrzymał zgodę Komisji Etycznej na prowadzenie badań wśród osób chorych na glejaka. Pacjentom oferowany jest suplement diety – PPE 1400, będący mieszaniną ekstraktu z propolisu i miodu pszczelego. Efekty tych badań będą na pewno znaczące w dalszym rozwoju terapii guza mózgu.

Co więcej, w trakcie eksperymentów przeprowadzanych przez zespół polskich naukowców wykazano wpływ intraktu z dziurawca połączonego z propolisem na komórki glejaka. Wyniki sugerują, iż ta mieszanina może mieć hamujący wpływ na tego typu komórki nowotworowe.

Ważnym podkreślenia jest również fakt, iż – jak dowodzą badania – przeciwnowotworowe działanie produktów pszczelich jest bardzo ulotne. Nadmiar zanieczyszczeń w postaci kadmu czy ołowiu powoduje zniwelowanie tych właściwości. Profesor Borawska stworzyła również specjalną listę 15 charakterystycznych cech dobrego miodu i zapowiada, że niedługo każdy konsument w łatwy i tani sposób będzie miał możliwość weryfikacji kupowanego produktu.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe – wskazują polskie badania, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31682%2Cpropolis-moze-miec-dzialanie-przeciwnowotworowe-wskazuja-polskie-badania, Data publikacji: 2018.11.08, Data odczytu: 2018.11.08



Liczba wyświetleń artykułu: 11849

Komentarze z forum pszczelarskiego

Sas 2018-11-16 17:45:07

Co najmniej od 1989 roku w Polsce - pewnie wcześniej - wiadomo, że kit pszczeli ma właściwości hamujące - "usypiające" wzrost, rozwój żywych i chcących się rozwijać organizmów. Przykład ziemniaka w ulu. Czy nalewka z dziurawca a może z żeńszenia? w połączeniu z kitem usypia komórki glejaka? Jest na to szansa. Informacja w tekście jest niedokładna, niewyczerpująca - czy tylko z dziurawca a z nagietka już nie? Sądzę, że warto to wiedzieć albo podkreślać w pisaniu - no, chyba, że chodzi o pisanie. Jak tak, to można ze skazą moralną, która tylko w duszy autora będzie odczuwalna. Dobrego - d. Sas

banan 2018-11-17 07:09:57

sas, ten artykul jest w kategorii newsow. mysle, ze jest to nieco krzywdzace dla autora, gdy wypisuje sie w komentarzu niewyczerpanie tematu, gdzie tekst przeciez nie ma byc (z samej definicji) praca naukowa poruszajaca wyjasniajaca wszystko to, czego dotyczy. osobiscie jednak dziekuje ci za twoja wypowiedz, bo nie wiedzialem o wlasciwosciach nagietka. musze o tym poczytac. pozdrawiam

mati 2018-11-19 18:08:14

moim zdaniem propolis jest jeszcze bardzo nieodkryty i jeszcze duzo razy sie sdziwimy jak to jest warzny produkt przczeli i jakie ma dobre wlasciwosci



  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?