Portal Pszczelarski

Jakie warzywa mogą spożywać weganie i jaki związek z tym mają pszczoły?

weganizm pszczoła miodna zapylanie roślin

Weganizm to styl życia, zakładający między innymi rezygnację ze spożycia wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym – co ciekawe - między innymi miodu. W szerszym ujęciu weganie rezygnują z korzystania z wszelkich produktów, które wiążą się z jakąkolwiek eksploatacją zwierząt. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie, weganie powinni zrezygnować również ze spożycia niektórych warzyw.

To nietypowe i całkowicie nowatorskie podejście do weganizmu wynika z analizy eksploatacji pszczół, które "wykorzystywane są" do zapylania wielkopowierzchniowych plantacji na przykład migdałów kalifornijskich, brokułów, dyni piżmowej czy avocado. Z uwagi właśnie na ogromne powierzchnie tych upraw, ich właściciele często decydują się na transportowanie pszczół z bardzo odległych terenów. Migrujące w tym celu owady są narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas takiego transportu część z nich umiera, dla pozostałych jest to niekorzystne i może być szkodliwe na dłuższą metę.

Jak informują media, dyskusja na ten temat została wywołana, kiedy podczas jednego z quizów, emitowanego w stacji BBC pojawiło się pytanie o to, które z wymienionych warzyw może być spożywane przez wegan. Właściwą odpowiedzią okazała się odpowiedź: "żadne". Po emisji odcinka wielu internautów miało mieszane uczucia. Pojawiały się również całkowicie skrajne opinie. Niektórzy widzowie uznali takie zasady za wymysł ortodoksyjnych wegan, inni wręcz przeciwnie – nawoływali do surowego karania pszczelarzy, którzy decydują się na takie praktyki.

Z jednej strony - obiektywnie rzecz ujmując - rzeczywiście przymusowa migracja zapylaczy i ich transport okazuje się dla nich szkodliwy, ale czy na pewno jest to argument za tym, by uznawać kolejne warzywa za niewegańskie?

Opracowano na podstawie:

Glamour.pl, Jesteście weganami? Oto, dlaczego awokado powinno zniknąć z waszego menu!, https://www.glamour.pl/artykul/jestescie-weganami-oto-dlaczego-awokado-powinno-zniknac-z-waszego-menu-181015031355, Data publikacji: 2018.10.15, Data odczytu: 2018.11.11Liczba wyświetleń artykułu: 1327

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2018-11-19 18:06:24

dla mnie to mega niezrozumiale byc weganem albo wegetarianem a juz frutarianem to jurz wogule jakis wymysl co niczemu nie slurzy

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.