Portal Pszczelarski

Jakie warzywa mogą spożywać weganie i jaki związek z tym mają pszczoły?

weganizm pszczoła miodna zapylanie roślin

Weganizm to styl życia, zakładający między innymi rezygnację ze spożycia wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym – co ciekawe - między innymi miodu. W szerszym ujęciu weganie rezygnują z korzystania z wszelkich produktów, które wiążą się z jakąkolwiek eksploatacją zwierząt. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie, weganie powinni zrezygnować również ze spożycia niektórych warzyw.

To nietypowe i całkowicie nowatorskie podejście do weganizmu wynika z analizy eksploatacji pszczół, które "wykorzystywane są" do zapylania wielkopowierzchniowych plantacji na przykład migdałów kalifornijskich, brokułów, dyni piżmowej czy avocado. Z uwagi właśnie na ogromne powierzchnie tych upraw, ich właściciele często decydują się na transportowanie pszczół z bardzo odległych terenów. Migrujące w tym celu owady są narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas takiego transportu część z nich umiera, dla pozostałych jest to niekorzystne i może być szkodliwe na dłuższą metę.

Jak informują media, dyskusja na ten temat została wywołana, kiedy podczas jednego z quizów, emitowanego w stacji BBC pojawiło się pytanie o to, które z wymienionych warzyw może być spożywane przez wegan. Właściwą odpowiedzią okazała się odpowiedź: "żadne". Po emisji odcinka wielu internautów miało mieszane uczucia. Pojawiały się również całkowicie skrajne opinie. Niektórzy widzowie uznali takie zasady za wymysł ortodoksyjnych wegan, inni wręcz przeciwnie – nawoływali do surowego karania pszczelarzy, którzy decydują się na takie praktyki.

Z jednej strony - obiektywnie rzecz ujmując - rzeczywiście przymusowa migracja zapylaczy i ich transport okazuje się dla nich szkodliwy, ale czy na pewno jest to argument za tym, by uznawać kolejne warzywa za niewegańskie?

Opracowano na podstawie:

Glamour.pl, Jesteście weganami? Oto, dlaczego awokado powinno zniknąć z waszego menu!, https://www.glamour.pl/artykul/jestescie-weganami-oto-dlaczego-awokado-powinno-zniknac-z-waszego-menu-181015031355, Data publikacji: 2018.10.15, Data odczytu: 2018.11.11Liczba wyświetleń artykułu: 1484

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2018-11-19 18:06:24

dla mnie to mega niezrozumiale byc weganem albo wegetarianem a juz frutarianem to jurz wogule jakis wymysl co niczemu nie slurzy  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zostań bohaterem pszczół

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Domowa musztarda z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.