Portal Pszczelarski

Jakie warzywa mogą spożywać weganie i jaki związek z tym mają pszczoły?

weganizm pszczoła miodna zapylanie roślin

Weganizm to styl życia, zakładający między innymi rezygnację ze spożycia wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym – co ciekawe - między innymi miodu. W szerszym ujęciu weganie rezygnują z korzystania z wszelkich produktów, które wiążą się z jakąkolwiek eksploatacją zwierząt. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie, weganie powinni zrezygnować również ze spożycia niektórych warzyw.

To nietypowe i całkowicie nowatorskie podejście do weganizmu wynika z analizy eksploatacji pszczół, które "wykorzystywane są" do zapylania wielkopowierzchniowych plantacji na przykład migdałów kalifornijskich, brokułów, dyni piżmowej czy avocado. Z uwagi właśnie na ogromne powierzchnie tych upraw, ich właściciele często decydują się na transportowanie pszczół z bardzo odległych terenów. Migrujące w tym celu owady są narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas takiego transportu część z nich umiera, dla pozostałych jest to niekorzystne i może być szkodliwe na dłuższą metę.

Jak informują media, dyskusja na ten temat została wywołana, kiedy podczas jednego z quizów, emitowanego w stacji BBC pojawiło się pytanie o to, które z wymienionych warzyw może być spożywane przez wegan. Właściwą odpowiedzią okazała się odpowiedź: "żadne". Po emisji odcinka wielu internautów miało mieszane uczucia. Pojawiały się również całkowicie skrajne opinie. Niektórzy widzowie uznali takie zasady za wymysł ortodoksyjnych wegan, inni wręcz przeciwnie – nawoływali do surowego karania pszczelarzy, którzy decydują się na takie praktyki.

Z jednej strony - obiektywnie rzecz ujmując - rzeczywiście przymusowa migracja zapylaczy i ich transport okazuje się dla nich szkodliwy, ale czy na pewno jest to argument za tym, by uznawać kolejne warzywa za niewegańskie?

Opracowano na podstawie:

Glamour.pl, Jesteście weganami? Oto, dlaczego awokado powinno zniknąć z waszego menu!, https://www.glamour.pl/artykul/jestescie-weganami-oto-dlaczego-awokado-powinno-zniknac-z-waszego-menu-181015031355, Data publikacji: 2018.10.15, Data odczytu: 2018.11.11Liczba wyświetleń artykułu: 2019

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2018-11-19 18:06:24

dla mnie to mega niezrozumiale byc weganem albo wegetarianem a juz frutarianem to jurz wogule jakis wymysl co niczemu nie slurzy  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół