Portal Pszczelarski

Jakie warzywa mogą spożywać weganie i jaki związek z tym mają pszczoły?

weganizm pszczoła miodna zapylanie roślin

Weganizm to styl życia, zakładający między innymi rezygnację ze spożycia wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym – co ciekawe - między innymi miodu. W szerszym ujęciu weganie rezygnują z korzystania z wszelkich produktów, które wiążą się z jakąkolwiek eksploatacją zwierząt. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie, weganie powinni zrezygnować również ze spożycia niektórych warzyw.

To nietypowe i całkowicie nowatorskie podejście do weganizmu wynika z analizy eksploatacji pszczół, które "wykorzystywane są" do zapylania wielkopowierzchniowych plantacji na przykład migdałów kalifornijskich, brokułów, dyni piżmowej czy avocado. Z uwagi właśnie na ogromne powierzchnie tych upraw, ich właściciele często decydują się na transportowanie pszczół z bardzo odległych terenów. Migrujące w tym celu owady są narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas takiego transportu część z nich umiera, dla pozostałych jest to niekorzystne i może być szkodliwe na dłuższą metę.

Jak informują media, dyskusja na ten temat została wywołana, kiedy podczas jednego z quizów, emitowanego w stacji BBC pojawiło się pytanie o to, które z wymienionych warzyw może być spożywane przez wegan. Właściwą odpowiedzią okazała się odpowiedź: "żadne". Po emisji odcinka wielu internautów miało mieszane uczucia. Pojawiały się również całkowicie skrajne opinie. Niektórzy widzowie uznali takie zasady za wymysł ortodoksyjnych wegan, inni wręcz przeciwnie – nawoływali do surowego karania pszczelarzy, którzy decydują się na takie praktyki.

Z jednej strony - obiektywnie rzecz ujmując - rzeczywiście przymusowa migracja zapylaczy i ich transport okazuje się dla nich szkodliwy, ale czy na pewno jest to argument za tym, by uznawać kolejne warzywa za niewegańskie?

Opracowano na podstawie:

Glamour.pl, Jesteście weganami? Oto, dlaczego awokado powinno zniknąć z waszego menu!, https://www.glamour.pl/artykul/jestescie-weganami-oto-dlaczego-awokado-powinno-zniknac-z-waszego-menu-181015031355, Data publikacji: 2018.10.15, Data odczytu: 2018.11.11Liczba wyświetleń artykułu: 3008

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2018-11-19 18:06:24

dla mnie to mega niezrozumiale byc weganem albo wegetarianem a juz frutarianem to jurz wogule jakis wymysl co niczemu nie slurzy  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym