Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Mieleccy pszczelarze podsumowują sezon 2017/2018

pszczelarstwo podkarpackie Powiatowe Koło Pszczelarzy w Mielcu Elżbieta Flis podsumowanie sezonu 2018

Dobiegający końca sezon dla większości pszczelarzy w powiecie mieleckim należy uznać za udany. Poza kilkoma aktami wandalizmu czy kradzieży oraz oczywiście chorobami, które niestety w powiecie wystąpiły, mieleccy pszczelarze – zdaniem Elżbiety Flis, prezesa Powiatowego Koła Pszczelarzy w Mielcu - nie mają w tym roku na co narzekać.

Pomimo tego, że ogólnie rzecz ujmując jest wiele powodów do radości, to Pani prezes zwraca uwagę na kilka aktualnych zagrożeń dla pszczół. Po pierwsze, pszczelarstwo zaczyna być modne. Bezsprzecznie jest to zjawisko, z którego należy się cieszyć, jednak młodzi pszczelarze, którzy dopiero rozpoczynają hodowlę, muszą być przygotowani zarówno na wzloty, jak i na upadki. Elżbieta Flis podkreśla, że choć dobre przygotowanie pszczół do zimowli jest niezwykle ważne, to nie zawsze daje gwarancję przeżycia rodzin. Jest też wiele innych aspektów, które wpływają na ilość zebranego w danym sezonie miodu, dlatego też początkujący pszczelarze muszą sobie zdawać sprawę z zalet i wad prowadzenia pasieki, by nie stało się to jedynie jednosezonowym kaprysem.

Coraz większym problemem jest także wandalizm. Zwykle przybiera on formę zupełnie nieuzasadnionej agresji wobec pszczół, ale coraz częściej jest to niestety efekt celowego działania innych pszczelarzy. Jak informuje prezes, w tym sezonie, zdarzały się przypadki przewróconych uli czy przytrutych pszczół. Brak różnorodności w pożytkach oraz wysoka chemizacja w rolnictwie także są elementami, które utrudniają pszczołom funkcjonowanie.

Te wszystkie zagadnienia są podstawą do tworzenia planu szkoleń na okres jesienno-zimowy. Czas, kiedy pszczoły zimują, jest okazją do pogłębiania wiedzy i rozwoju dla pszczelarza. Powiatowe Koło Pszczelarzy w Mielcu planuje częste spotkania i pomoc, dla wszystkich nowych i starych członków.

Opracowano na podstawie:

Korso, To był niezły sezon dla pszczelarzy, http://www.korso.pl/kat-154,a,4809,to-byl-niezly-sezon-dla-pszczelarzy.html, Data publikacji: 2018.10.03, Data odczytu: 2018.10.06



Liczba wyświetleń artykułu: 1480

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-10-28 12:28:28

Ten sezon należy do wyjątkowo udanych. Chyba wszyscy się z tym zgodzą :)



  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły