Portal Pszczelarski

Jak zaćmienie słońca wpływa na pszczoły?

pszczoły a zaćmienie słońca pszczoły ciekawostki pszczele

Eksperyment wykonany przez naukowców z University of Missouri w trakcie zaćmienia słońca w 2017 roku wykazał, iż zaćmienie słońca znacznie wpływa na pracę pszczół. W momencie całkowitego zaćmienia, pszczoły nie latają, następuje całkowita cisza. Eksperyment wykonano za pomocą specjalnie stworzonych stacji monitoringu akustycznego.

Jak informuje radio RMF FM, wielu naukowców w Stanach Zjednoczonych analizowało wpływ tego typu zjawisk astronomicznych na zachowanie różnych zwierząt. Naukowcy z University od Missouri zdecydowali się na zbadanie zachowania pszczół z dwóch powodów. Po pierwsze - nikt wcześniej nie wykonywał takich eksperymentów na tych owadach, a po drugie - naukowcy z tego uniwersytetu sprawdzali za pomocą metody akustycznego badania, proces zapylania prowadzony przez pszczoły. W ramach aktualnego eksperymentu, zamontowano mikrofony i czujniki temperatury wśród kwiatów w 16 miejscach na trasie całkowitego zaćmienia słońca.

Do eksperymentu zaangażowano ponad 400 badaczy-amatorów. Zaangażowano osoby pasjonujące się astrologią i pszczelarstwem, ale również uczniów szkół podstawowych w stanach Oregon, Idaho i Missouri. Po przetransportowaniu aparatury na teren uniwersytetu, naukowcy dokonali analizy uzyskanych pomiarów. Z szeregu 16 nagrań wynikało, że niemal wszystkie obserwowane w pszczoły, w trakcie kulminacyjnej fazy zaćmienia, przestawały bzyczeć. Odnotowano tylko jeden przypadek pszczoły pracującej przez cały okres zaćmienia słońca.

Zdaniem naukowców, wyniki eksperymentu dowodzą, że pszczoły zachowują się w ten sposób, gdyż odbierają całkowitą fazę zaćmienia w taki sam sposób, jak odbierają porę nocną. Tym samym zaprzestają pracy nawet w sytuacji, gdy moment ciemności stanowi dla nich zaskoczenie. Kolejnym etapem badań będzie sprawdzenie, czy pszczoły w trakcie zaćmienia również – jak to ma miejsce nocą – starają się wrócić do ula czy może inaczej organizują sobie spoczynek.

Opracowano na podstawie:

RMF.FM, W czasie zaćmienia nie ma bzykania, https://www.rmf24.pl/nauka/news-w-czasie-zacmienia-nie-ma-bzykania,nId,2642834, Data publikacji2018.10.10, Data odczytu: 2018.10.11Liczba wyświetleń artykułu: 1042

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-10-21 07:47:23

Podobna sytuacja jest z kurami na profesjonalnych fermach. Skracając im dzień poprzez wyłączanie świateł można uzyskać więcej jajek w miesiącu.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.