Portal Pszczelarski

Czwarta pasieka miejska we Wrocławiu!

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Fundacja Instytut Rozwoju Pszczelarstwa Łukasz Wyszkowski

Kolejna instytucja we Wrocławiu zdecydowała się na stworzenie własnej pasieki. 11 października 2018 r. w ogrodzie Pałacu Królewskiego Muzeum Wrocławia stanęły dwa ule. W sumie mieszka w nich około 80 tysięcy pszczół.

Rada Miasta w 2016 roku wyraziła zgodę, by na terenie Wrocławia była możliwość hodowli pszczół. Od tego czasu w mieście powstaje coraz więcej tego typu pasiek. Do tej pory ule stanęły na dachu Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Muzycznego Capitol, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i na dachu Wroclavii. Tym razem do opieki nad pszczołami zgłosił się Pałac Królewski Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na terenie ogrodu ustawiono tam dwa ule.

Jak mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, stworzenie tej pasieki planowano już od około roku. Początkowo zastanawiano się nad ustawieniem uli na dachu muzeum, jednak okazał się on zupełnie do takich gości nie przystosowany. Zdecydowano, że wzorem dawnych barokowych ogrodów, pszczoły powinny zamieszkać bezpośrednio na ziemi. Zdaniem dyrektora, rozwiązanie to, jeszcze bardziej zbliży pszczoły do roślinności i ułatwi im pracę.

Jak informuje portal Wrocław.pl, pszczoły bardzo szybko zaadaptowały się do nowego otoczenia i już po kilku minutach rozpoczęły pracę w ogrodzie. Owady można było zobaczyć na krzakach lawendy, na bukszpanie, a nawet na promenadzie, gdzie zbierały spadź i nektar.

Fundacja Instytut Rozwoju Pszczelarstwa, bardzo wspiera dolnośląskie inicjatywy, jej prezes, Łukasz Wyszkowski uważa miejskie pasieki za dokonały prospołeczny i proekologiczny ruch. Jego zdaniem, należy zwrócić ogromną uwagę na wszystkich zapylaczy, gdyż w innym wypadku ludzi czeka ogromny problem żywnościowy.

Opracowano na podstawie:

Wrocław.pl, W ogrodzie Pałacu Królewskiego zamieszkało 80 tysięcy pszczół, https://www.wroclaw.pl/srodowisko/w-ogrodzie-palacu-krolewskiego-zamieszkalo-80-tys-pszczol, Data publikacji: 2018.10.11, Data odczytu: 2018.10.12



Liczba wyświetleń artykułu: 1621

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Właściwości miodu akacjowego

Produkcja jadu pszczelego przez pszczoły miodne

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele