Portal Pszczelarski

Pszczela edukacja najmłodszych od początku roku szkolnego 2018

pszczelarstwo w Polsce Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Adoptuj Pszczołę

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w wielu szkołach i przedszkolach wznowiono lub rozpoczęto szeroko rozumianą edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Z radością można stwierdzić, że od kilku lat obserwuje się wzrost ilości zajęć z zakresu ochrony pszczół i ogólnie wszystkich zapylaczy.

Każdego dnia, z całej Polski spływają informacje o tym, że przedszkola organizują spotkania z pszczelarzami, szkoły organizują różnego rodzaju konkursy, a gminy prześcigają się w wymyślaniu pikników promujących naturalne, regionalne produkty pszczele. Na pewno warto zwracać uwagę na duże ogólnopolskie akcje, takie jak Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom czy akcja Adoptuj pszczołę, ale nie można zapominać o tym, że nawet jedno godzinne spotkanie z pszczelarzem może otworzyć oczy młodemu pokoleniu, a może nawet zaszczepić w nich nową pasję.

I tak, na przykład niewielkie przedszkole w Cieklinie, zorganizowało dla swoich podopiecznych warsztaty pszczelarskie. Jak zwykle na takich wydarzeniach bywa, dzieci miały okazję wysłuchania wykładu pszczelarza, obejrzenia wnętrza ula, posłuchania o roli pszczół na świecie oraz o ich sposobie pracy i zwyczajach. Inne przedszkole - w Katowicach tym razem - uznało, że najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci zapylaczami jest zorganizowanie konkursu. Zainteresowani mogli stworzyć hotele dla owadów, które zostaną rozstawione na terenie Parku Śląskiego. Szkoła Podstawowa numer 4 w Bogatyni natomiast, zorganizowała wspólną budowę hoteli dla owadów. Dzieci chętnie przyłączyły się do pracy i dzięki zaangażowaniu wszystkich powstało kilka na prawdę udanych doków dla owadów (zdjęcia do obejrzenia na stronie internetowej szkoły).

Jak widać inicjatyw i pomysłów nie brakuję. Dzięki zaangażowaniu placówek, rodziców i opiekunów, młode pokolenie rośnie wyrabiając w sobie dobre nawyki i odpowiednie zachowania.

Opracowano na podstawie:

Gminne Przedszkole w Cieklinie, Warsztaty pszczelarskie, http://www.przedszkolecieklin.ugu.pl/, Data publikacji: 2018.09.22, Data odczytu: 2018.09.22

Przedszkolowo.pl, Konkurs dla dzieci i rodziców „Hotele dla dzikich zapylaczy. Zrób to sam”, http://mp82k-ce.przedszkolowo.pl/publikacja/138679/konkurs-dla-dzieci-i-rodzicow-hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam#, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.22

SP4 Bogatynia, Drugoklasiści budowali domki dla owadów, http://sp4.bogatynia.pl/2018/09/21/drugoklasisci-budowali-domki-dla-owadow/, Data publikacji: 2018.09.21, Data odczytu: 2018.09.22



Liczba wyświetleń artykułu: 1169

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.