Portal Pszczelarski

Pszczela edukacja najmłodszych od początku roku szkolnego 2018

pszczelarstwo w Polsce Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Adoptuj Pszczołę

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w wielu szkołach i przedszkolach wznowiono lub rozpoczęto szeroko rozumianą edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Z radością można stwierdzić, że od kilku lat obserwuje się wzrost ilości zajęć z zakresu ochrony pszczół i ogólnie wszystkich zapylaczy.

Każdego dnia, z całej Polski spływają informacje o tym, że przedszkola organizują spotkania z pszczelarzami, szkoły organizują różnego rodzaju konkursy, a gminy prześcigają się w wymyślaniu pikników promujących naturalne, regionalne produkty pszczele. Na pewno warto zwracać uwagę na duże ogólnopolskie akcje, takie jak Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom czy akcja Adoptuj pszczołę, ale nie można zapominać o tym, że nawet jedno godzinne spotkanie z pszczelarzem może otworzyć oczy młodemu pokoleniu, a może nawet zaszczepić w nich nową pasję.

I tak, na przykład niewielkie przedszkole w Cieklinie, zorganizowało dla swoich podopiecznych warsztaty pszczelarskie. Jak zwykle na takich wydarzeniach bywa, dzieci miały okazję wysłuchania wykładu pszczelarza, obejrzenia wnętrza ula, posłuchania o roli pszczół na świecie oraz o ich sposobie pracy i zwyczajach. Inne przedszkole - w Katowicach tym razem - uznało, że najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci zapylaczami jest zorganizowanie konkursu. Zainteresowani mogli stworzyć hotele dla owadów, które zostaną rozstawione na terenie Parku Śląskiego. Szkoła Podstawowa numer 4 w Bogatyni natomiast, zorganizowała wspólną budowę hoteli dla owadów. Dzieci chętnie przyłączyły się do pracy i dzięki zaangażowaniu wszystkich powstało kilka na prawdę udanych doków dla owadów (zdjęcia do obejrzenia na stronie internetowej szkoły).

Jak widać inicjatyw i pomysłów nie brakuję. Dzięki zaangażowaniu placówek, rodziców i opiekunów, młode pokolenie rośnie wyrabiając w sobie dobre nawyki i odpowiednie zachowania.

Opracowano na podstawie:

Gminne Przedszkole w Cieklinie, Warsztaty pszczelarskie, http://www.przedszkolecieklin.ugu.pl/, Data publikacji: 2018.09.22, Data odczytu: 2018.09.22

Przedszkolowo.pl, Konkurs dla dzieci i rodziców „Hotele dla dzikich zapylaczy. Zrób to sam”, http://mp82k-ce.przedszkolowo.pl/publikacja/138679/konkurs-dla-dzieci-i-rodzicow-hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam#, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.22

SP4 Bogatynia, Drugoklasiści budowali domki dla owadów, http://sp4.bogatynia.pl/2018/09/21/drugoklasisci-budowali-domki-dla-owadow/, Data publikacji: 2018.09.21, Data odczytu: 2018.09.22Liczba wyświetleń artykułu: 1313

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Ser twarogowy z miodem i orzechami