Portal Pszczelarski

Pszczela edukacja najmłodszych od początku roku szkolnego 2018

pszczelarstwo w Polsce Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Adoptuj Pszczołę

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w wielu szkołach i przedszkolach wznowiono lub rozpoczęto szeroko rozumianą edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Z radością można stwierdzić, że od kilku lat obserwuje się wzrost ilości zajęć z zakresu ochrony pszczół i ogólnie wszystkich zapylaczy.

Każdego dnia, z całej Polski spływają informacje o tym, że przedszkola organizują spotkania z pszczelarzami, szkoły organizują różnego rodzaju konkursy, a gminy prześcigają się w wymyślaniu pikników promujących naturalne, regionalne produkty pszczele. Na pewno warto zwracać uwagę na duże ogólnopolskie akcje, takie jak Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom czy akcja Adoptuj pszczołę, ale nie można zapominać o tym, że nawet jedno godzinne spotkanie z pszczelarzem może otworzyć oczy młodemu pokoleniu, a może nawet zaszczepić w nich nową pasję.

I tak, na przykład niewielkie przedszkole w Cieklinie, zorganizowało dla swoich podopiecznych warsztaty pszczelarskie. Jak zwykle na takich wydarzeniach bywa, dzieci miały okazję wysłuchania wykładu pszczelarza, obejrzenia wnętrza ula, posłuchania o roli pszczół na świecie oraz o ich sposobie pracy i zwyczajach. Inne przedszkole - w Katowicach tym razem - uznało, że najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci zapylaczami jest zorganizowanie konkursu. Zainteresowani mogli stworzyć hotele dla owadów, które zostaną rozstawione na terenie Parku Śląskiego. Szkoła Podstawowa numer 4 w Bogatyni natomiast, zorganizowała wspólną budowę hoteli dla owadów. Dzieci chętnie przyłączyły się do pracy i dzięki zaangażowaniu wszystkich powstało kilka na prawdę udanych doków dla owadów (zdjęcia do obejrzenia na stronie internetowej szkoły).

Jak widać inicjatyw i pomysłów nie brakuję. Dzięki zaangażowaniu placówek, rodziców i opiekunów, młode pokolenie rośnie wyrabiając w sobie dobre nawyki i odpowiednie zachowania.

Opracowano na podstawie:

Gminne Przedszkole w Cieklinie, Warsztaty pszczelarskie, http://www.przedszkolecieklin.ugu.pl/, Data publikacji: 2018.09.22, Data odczytu: 2018.09.22

Przedszkolowo.pl, Konkurs dla dzieci i rodziców „Hotele dla dzikich zapylaczy. Zrób to sam”, http://mp82k-ce.przedszkolowo.pl/publikacja/138679/konkurs-dla-dzieci-i-rodzicow-hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam#, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.22

SP4 Bogatynia, Drugoklasiści budowali domki dla owadów, http://sp4.bogatynia.pl/2018/09/21/drugoklasisci-budowali-domki-dla-owadow/, Data publikacji: 2018.09.21, Data odczytu: 2018.09.22



Liczba wyświetleń artykułu: 1725

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.