Portal Pszczelarski

Pszczela edukacja najmłodszych od początku roku szkolnego 2018

pszczelarstwo w Polsce Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Adoptuj Pszczołę

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w wielu szkołach i przedszkolach wznowiono lub rozpoczęto szeroko rozumianą edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Z radością można stwierdzić, że od kilku lat obserwuje się wzrost ilości zajęć z zakresu ochrony pszczół i ogólnie wszystkich zapylaczy.

Każdego dnia, z całej Polski spływają informacje o tym, że przedszkola organizują spotkania z pszczelarzami, szkoły organizują różnego rodzaju konkursy, a gminy prześcigają się w wymyślaniu pikników promujących naturalne, regionalne produkty pszczele. Na pewno warto zwracać uwagę na duże ogólnopolskie akcje, takie jak Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom czy akcja Adoptuj pszczołę, ale nie można zapominać o tym, że nawet jedno godzinne spotkanie z pszczelarzem może otworzyć oczy młodemu pokoleniu, a może nawet zaszczepić w nich nową pasję.

I tak, na przykład niewielkie przedszkole w Cieklinie, zorganizowało dla swoich podopiecznych warsztaty pszczelarskie. Jak zwykle na takich wydarzeniach bywa, dzieci miały okazję wysłuchania wykładu pszczelarza, obejrzenia wnętrza ula, posłuchania o roli pszczół na świecie oraz o ich sposobie pracy i zwyczajach. Inne przedszkole - w Katowicach tym razem - uznało, że najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci zapylaczami jest zorganizowanie konkursu. Zainteresowani mogli stworzyć hotele dla owadów, które zostaną rozstawione na terenie Parku Śląskiego. Szkoła Podstawowa numer 4 w Bogatyni natomiast, zorganizowała wspólną budowę hoteli dla owadów. Dzieci chętnie przyłączyły się do pracy i dzięki zaangażowaniu wszystkich powstało kilka na prawdę udanych doków dla owadów (zdjęcia do obejrzenia na stronie internetowej szkoły).

Jak widać inicjatyw i pomysłów nie brakuję. Dzięki zaangażowaniu placówek, rodziców i opiekunów, młode pokolenie rośnie wyrabiając w sobie dobre nawyki i odpowiednie zachowania.

Opracowano na podstawie:

Gminne Przedszkole w Cieklinie, Warsztaty pszczelarskie, http://www.przedszkolecieklin.ugu.pl/, Data publikacji: 2018.09.22, Data odczytu: 2018.09.22

Przedszkolowo.pl, Konkurs dla dzieci i rodziców „Hotele dla dzikich zapylaczy. Zrób to sam”, http://mp82k-ce.przedszkolowo.pl/publikacja/138679/konkurs-dla-dzieci-i-rodzicow-hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam#, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.22

SP4 Bogatynia, Drugoklasiści budowali domki dla owadów, http://sp4.bogatynia.pl/2018/09/21/drugoklasisci-budowali-domki-dla-owadow/, Data publikacji: 2018.09.21, Data odczytu: 2018.09.22



Liczba wyświetleń artykułu: 1659

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Rebelia w ulu - Sprzeczne interesy

Bee Challenge - udawanie pszczoły

Dzień Pszczoły w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie - 2014 r.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.