Portal Pszczelarski

Pszczela edukacja najmłodszych od początku roku szkolnego 2018

pszczelarstwo w Polsce Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom Adoptuj Pszczołę

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w wielu szkołach i przedszkolach wznowiono lub rozpoczęto szeroko rozumianą edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Z radością można stwierdzić, że od kilku lat obserwuje się wzrost ilości zajęć z zakresu ochrony pszczół i ogólnie wszystkich zapylaczy.

Każdego dnia, z całej Polski spływają informacje o tym, że przedszkola organizują spotkania z pszczelarzami, szkoły organizują różnego rodzaju konkursy, a gminy prześcigają się w wymyślaniu pikników promujących naturalne, regionalne produkty pszczele. Na pewno warto zwracać uwagę na duże ogólnopolskie akcje, takie jak Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom czy akcja Adoptuj pszczołę, ale nie można zapominać o tym, że nawet jedno godzinne spotkanie z pszczelarzem może otworzyć oczy młodemu pokoleniu, a może nawet zaszczepić w nich nową pasję.

I tak, na przykład niewielkie przedszkole w Cieklinie, zorganizowało dla swoich podopiecznych warsztaty pszczelarskie. Jak zwykle na takich wydarzeniach bywa, dzieci miały okazję wysłuchania wykładu pszczelarza, obejrzenia wnętrza ula, posłuchania o roli pszczół na świecie oraz o ich sposobie pracy i zwyczajach. Inne przedszkole - w Katowicach tym razem - uznało, że najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci zapylaczami jest zorganizowanie konkursu. Zainteresowani mogli stworzyć hotele dla owadów, które zostaną rozstawione na terenie Parku Śląskiego. Szkoła Podstawowa numer 4 w Bogatyni natomiast, zorganizowała wspólną budowę hoteli dla owadów. Dzieci chętnie przyłączyły się do pracy i dzięki zaangażowaniu wszystkich powstało kilka na prawdę udanych doków dla owadów (zdjęcia do obejrzenia na stronie internetowej szkoły).

Jak widać inicjatyw i pomysłów nie brakuję. Dzięki zaangażowaniu placówek, rodziców i opiekunów, młode pokolenie rośnie wyrabiając w sobie dobre nawyki i odpowiednie zachowania.

Opracowano na podstawie:

Gminne Przedszkole w Cieklinie, Warsztaty pszczelarskie, http://www.przedszkolecieklin.ugu.pl/, Data publikacji: 2018.09.22, Data odczytu: 2018.09.22

Przedszkolowo.pl, Konkurs dla dzieci i rodziców „Hotele dla dzikich zapylaczy. Zrób to sam”, http://mp82k-ce.przedszkolowo.pl/publikacja/138679/konkurs-dla-dzieci-i-rodzicow-hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam#, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.22

SP4 Bogatynia, Drugoklasiści budowali domki dla owadów, http://sp4.bogatynia.pl/2018/09/21/drugoklasisci-budowali-domki-dla-owadow/, Data publikacji: 2018.09.21, Data odczytu: 2018.09.22Liczba wyświetleń artykułu: 1565

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski