Portal Pszczelarski

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 poświęcone pszczelarzowi z Zemborzyc

pszczelarstwo lubelskie relacja z wydarzenia Stanisław Jasiński

W ramach tegorocznych (2018) Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowano wystawy i spotkania poświęcone życiu i działalności Stanisława Jasińskiego – zasłużonego nestora pszczelarstwa. Wystawa w Młodzieżowym Domu Kultury numer 2 w Lublinie była otwarta od 07 do 30 września 2018 roku.

Stanisław Jasiński jeszcze przed II wojną światową całkowicie poświęcił się pszczołom. Całe swoje życie starał się rozwijać metody zarządzania pasieką, tworzyć nowe zasady i wspierać innych pszczelarzy. Z jego inicjatywy w 1932 roku powstała spółdzielnia branżowa, która już po kilku latach swoim zasięgiem obejmowała prawie całą Polskę. Ten pszczelarz-wizjoner, jak dziś nazywają go inni. W ramach swojej działalności stworzył między innymi laboratorium do badania jakości miodu, czego efektem jest dzisiejsza standaryzacja miodu. Jednym osiągnięć, z których Jasiński był wyjątkowo dumny, było stworzenie tak zwanej "normy Jasińskiego", czyli sprawiedliwego podziału w zyskach ze sprzedaży miodu.

Stanisław Jasiński nie był doceniony w Polsce za życia, dlatego też – według wielu pszczelarzy – naszym obowiązkiem jest podkreślanie jego zasług dla polskiego i światowego pszczelarstwa. Upamiętniając działalność, osiągnięcia oraz życie Stanisława Jasińskiego, w Galerii w Młodzieżowym Domu Kultury numer 2 w Lublinie, zorganizowano ekspozycję, którą można było podziwiać do końca września.

Opracowano na podstawie:

Lublin, Pszczelarz –Europejczyk z Zemborzyc w Galerii Ratusz, https://lublin.eu/urzad-miasta-lublin/galeria-ratusz/pszczelarz-europejczyk-z-zemborzyc-w-galerii-ratusz,2,3973,1.html, Data publikacji: 2018.09.19, Data odczytu: 2018.09.23



Liczba wyświetleń artykułu: 1353

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele