Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim i janowskim 2018

pszczelarstwo lubelskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim zgnilec amerykański w powiecie janowskim

Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w kilku gminach na terenie powiatów kraśnickiego i janowskiego. Stosowne rozporządzenie zostało wydane przez Wojewodę lubelskiego 20 września 2018 roku. Wyznaczono również obszar zapowietrzony.

Ognisko choroby stwierdzono w miejscowości Majdan-Obleszcze. Obszar zapowietrzony określony w rozporządzeniu obejmuje część miejscowości znajdujących się w gminach: Szastarka, Batorz, Modliborzyce i Godziszów. Zgodnie z przepisami na tym terenie zostaną wykonane przeglądy pasiek. Rozporządzenie wydane na podstawie szczegółowych przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2005 roku, przewiduje również szereg obostrzeń w kwestii między innymi migracji pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego.

Warto przypomnieć, iż z uwagi na to, że zgnilec amerykański to choroba pszczół zwalczana z urzędu, często poprzez zlikwidowanie zakażonych rodzin, poszkodowanym pszczelarzom przysługują odszkodowania. Warto więc, zwracać szczególna uwagę na występowanie ewentualnych objawów choroby.

Opracowano na podstawie:

Lublin112, Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w województwie lubelskim, https://www.lublin112.pl/zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly-wojewodztwie-lubelskim/, Data publikacji: 2018.09.23, Data odczytu: 2018.09.28

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego, https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/#/legalact/2018/4195/, Data publikacji: 2018.09.28, Data odczytu: 2018.09.28Liczba wyświetleń artykułu: 1604

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem