Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim i janowskim 2018

pszczelarstwo lubelskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim zgnilec amerykański w powiecie janowskim

Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w kilku gminach na terenie powiatów kraśnickiego i janowskiego. Stosowne rozporządzenie zostało wydane przez Wojewodę lubelskiego 20 września 2018 roku. Wyznaczono również obszar zapowietrzony.

Ognisko choroby stwierdzono w miejscowości Majdan-Obleszcze. Obszar zapowietrzony określony w rozporządzeniu obejmuje część miejscowości znajdujących się w gminach: Szastarka, Batorz, Modliborzyce i Godziszów. Zgodnie z przepisami na tym terenie zostaną wykonane przeglądy pasiek. Rozporządzenie wydane na podstawie szczegółowych przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2005 roku, przewiduje również szereg obostrzeń w kwestii między innymi migracji pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego.

Warto przypomnieć, iż z uwagi na to, że zgnilec amerykański to choroba pszczół zwalczana z urzędu, często poprzez zlikwidowanie zakażonych rodzin, poszkodowanym pszczelarzom przysługują odszkodowania. Warto więc, zwracać szczególna uwagę na występowanie ewentualnych objawów choroby.

Opracowano na podstawie:

Lublin112, Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w województwie lubelskim, https://www.lublin112.pl/zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly-wojewodztwie-lubelskim/, Data publikacji: 2018.09.23, Data odczytu: 2018.09.28

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego, https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/#/legalact/2018/4195/, Data publikacji: 2018.09.28, Data odczytu: 2018.09.28Liczba wyświetleń artykułu: 1664

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Bastani – perskie lody szafranowe

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.