Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim i janowskim 2018

pszczelarstwo lubelskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim zgnilec amerykański w powiecie janowskim

Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w kilku gminach na terenie powiatów kraśnickiego i janowskiego. Stosowne rozporządzenie zostało wydane przez Wojewodę lubelskiego 20 września 2018 roku. Wyznaczono również obszar zapowietrzony.

Ognisko choroby stwierdzono w miejscowości Majdan-Obleszcze. Obszar zapowietrzony określony w rozporządzeniu obejmuje część miejscowości znajdujących się w gminach: Szastarka, Batorz, Modliborzyce i Godziszów. Zgodnie z przepisami na tym terenie zostaną wykonane przeglądy pasiek. Rozporządzenie wydane na podstawie szczegółowych przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2005 roku, przewiduje również szereg obostrzeń w kwestii między innymi migracji pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego.

Warto przypomnieć, iż z uwagi na to, że zgnilec amerykański to choroba pszczół zwalczana z urzędu, często poprzez zlikwidowanie zakażonych rodzin, poszkodowanym pszczelarzom przysługują odszkodowania. Warto więc, zwracać szczególna uwagę na występowanie ewentualnych objawów choroby.

Opracowano na podstawie:

Lublin112, Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w województwie lubelskim, https://www.lublin112.pl/zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly-wojewodztwie-lubelskim/, Data publikacji: 2018.09.23, Data odczytu: 2018.09.28

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego, https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/#/legalact/2018/4195/, Data publikacji: 2018.09.28, Data odczytu: 2018.09.28Liczba wyświetleń artykułu: 1707

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Banan w cieście

Naleśniki bananowe z miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll