Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim i janowskim 2018

pszczelarstwo lubelskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kraśnickim zgnilec amerykański w powiecie janowskim

Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w kilku gminach na terenie powiatów kraśnickiego i janowskiego. Stosowne rozporządzenie zostało wydane przez Wojewodę lubelskiego 20 września 2018 roku. Wyznaczono również obszar zapowietrzony.

Ognisko choroby stwierdzono w miejscowości Majdan-Obleszcze. Obszar zapowietrzony określony w rozporządzeniu obejmuje część miejscowości znajdujących się w gminach: Szastarka, Batorz, Modliborzyce i Godziszów. Zgodnie z przepisami na tym terenie zostaną wykonane przeglądy pasiek. Rozporządzenie wydane na podstawie szczegółowych przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2005 roku, przewiduje również szereg obostrzeń w kwestii między innymi migracji pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego.

Warto przypomnieć, iż z uwagi na to, że zgnilec amerykański to choroba pszczół zwalczana z urzędu, często poprzez zlikwidowanie zakażonych rodzin, poszkodowanym pszczelarzom przysługują odszkodowania. Warto więc, zwracać szczególna uwagę na występowanie ewentualnych objawów choroby.

Opracowano na podstawie:

Lublin112, Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły w województwie lubelskim, https://www.lublin112.pl/zgnilec-amerykanski-zaatakowal-pszczoly-wojewodztwie-lubelskim/, Data publikacji: 2018.09.23, Data odczytu: 2018.09.28

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego, https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/#/legalact/2018/4195/, Data publikacji: 2018.09.28, Data odczytu: 2018.09.28



Liczba wyświetleń artykułu: 2047

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu