Portal Pszczelarski

Jubileusz 100-lecia istnienia Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Krakowie

pszczelarstwo małopolskie relacja z wydarzenia Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie

Trzy dni trwały obchody stulecia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Pszczelarze bawili się podczas kiermaszu miodowego. Były konkursy z nagrodami, wspólne sadzenie lipy i ogrom miodowych pyszności dla każdego.

Wyjątkowy 3-dniowy kiermasz miodowy został zorganizowany w Krakowie na Placu Szczepańskim. Obchody rozpoczęły się w piątek 21 września 2018 r. już o godzinie 10.00. Wtedy ruszył kiermasz miodowy, który można było odwiedzać do niedzieli 23 września. W tym czasie odbywały się zabawy i konkursy dla dzieci, można było również spędzić czas się przy występach zespołów artystycznych. Pszczelarze nie zapomnieli także o tym, co dla nich najważniejsze. Pszczoły, z okazji 100-lecia działalności Związku otrzymały od pszczelarzy lipę. Symboliczne sadzenie drzewa obyło się również w piątkowe popołudnie.

W intencji pszczelarzy oraz pszczół, w Bazylice Mariackiej w Krakowie, odprawiono mszę świętą, po której uczestnicy, w uroczystym marszu wiedzionym przez orkiestrę przenieśli się na Plac Szczepański. Właśnie tam odbyła się część oficjalna obchodów, podczas której nagrodzono najbardziej zasłużonych członków koła. Brać pszczelarska doceniła także osoby, które swoją postawą czynnie wspierały organizację na przestrzeni tylu lat.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Krakowska, Strefa Agro, Krakowscy pszczelarze obchodzą 100-lecie Związku, https://gazetakrakowska.pl/krakowscy-pszczelarze-ochodza-100lecie-zwiazku/ar/13509952, Data publikacji: 20.09.2018, Data odczytu: 2018.09.24



Liczba wyświetleń artykułu: 937

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie