Portal Pszczelarski

Pyłek słonecznika może być leczniczy dla pszczół i trzmieli

pszczelarstwo w Polsce pyłek słonecznika słonecznik zdrowie pszczół

Badania wykazały, że trzmiele oraz pszczoły miodne, karmione pyłkiem słonecznika wykazują znacznie niższy wskaźnik infekcji konkretnymi patogenami. Badania te dają nadzieję na nowy, łatwiejszy sposób dbania o zdrowie pszczół. Konieczne są jednak kolejne badania, żeby uściślić aktualną hipotezę.

Badania przeprowadzone przez naukowców z North Carolina State University i University of Massachusetts Amherst wykazały, iż pyłek słonecznika zmniejsza zainfekowanie badanych owadów określonymi patogenami. Analizę przeprowadzono na pszczołach i trzmielach. Podczas eksperymentów badano zarówno wpływ pyłku słonecznika, jak i innych pyłków kwiatowych na pszczoły miodne zakażone patogenami. Najwyższe wskaźniki zaniżenia śmiertelności wykazano u trzmieli, a czynnikiem wpływającym okazał się jedynie pyłek słonecznikowy.

Naukowcy zaznaczają, iż pyłek słonecznikowy nie może być traktowany jako główny składnik diety pszczół, ponieważ ma zbyt niską zawartość białka i niektórych aminokwasów. Idealne sprawdzi się on jako dodatek do zróżnicowanej diety.

Jak informują eksperci, dalsze badania mają wykazać konkretny sposób działania pyłku i wyjaśnić, czy jest on substancją wspierającą naturalne mechanizmy obronne pszczół, czy po prostu sam oddziałuje na analizowane patogeny.

Opracowano na podstawie:

Science Daily, Sunflower pollen Has medicinal, protective effects on bees, https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180926082721.htm, Data publikacji: 2018.09.26, Data odczytu: 2018.09.26

Czytaj również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis



Liczba wyświetleń artykułu: 5436

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele