Portal Pszczelarski

Glifosat niebezpieczny dla pszczół. Potwierdzają to kolejne badania

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup

W 2017 roku skończyła się licencja na stosowanie glifosatu w Europie. Komisja Europejska, chciała jej przedłużenia na kolejne 15 lat, jednak ostatecznie dokonano zezwolenia na stosowanie tego środka jedynie do 2022 roku. Ma być to czas na stopniowe wycofywanie go z rynku. Zgodnie z najnowszymi badaniami ten popularny herbicyd, jest wyjątkowo niebezpieczny dla pszczół, ponieważ niszczy występujące w ich jelitach bakterie. Badania zostały opublikowane przez University of Texas w Austin.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, do tej pory funkcjonowało ogólne przekonanie, iż glifosat oddziałuje jedynie na rośliny i nie jest toksyczny dla zwierząt. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców udowodniono, ze pszczoły, które były wystawione na działanie tej substancji, straciły część pożytecznych bakterii znajdujących się w ich jelitach, a tym samym stały sie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

Badania naukowców były przeprowadzone w warunkach powszechnie występującego stężenia glifosatu i już po trzech dniach można było zauważyć negatywne skutki jego działania. Opublikowane na lamach czasopisma "Proceedings of national academy of science" badania, są przełomowe, ponieważ stanowią niezbity dowód na to, że pszczoły są narażone na o wiele więcej negatywnych czynników niż sądzono do tej pory.

Spór co do wpływu glifosatu na ludzi i owady trwa już od kilku lat. Najnowsze badania, nie tylko te dotyczące zapylaczy, potwierdzają obawy i twierdzenia tych, którzy od lat żądają wycofania go z użycia. Warto zaznaczyć, że niektóre kraje, jak na przykład Czechy, powoli wprowadzają przepisy eliminujące całkowicie ten środek z ogólnego stosowania w przemyśle.

Opracowano na podstawie:

Ekologia.pl, Glifosat zabija pszczoły, https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/glifosat-zabija-pszczoly,24432.html, Data publikacji: 2018.09.25, Data odczytu: 2018.09.26

Czytaj również:

Miód i wosk z toksycznym glifosatemLiczba wyświetleń artykułu: 1115

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich