Portal Pszczelarski

Glifosat niebezpieczny dla pszczół. Potwierdzają to kolejne badania

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup

W 2017 roku skończyła się licencja na stosowanie glifosatu w Europie. Komisja Europejska, chciała jej przedłużenia na kolejne 15 lat, jednak ostatecznie dokonano zezwolenia na stosowanie tego środka jedynie do 2022 roku. Ma być to czas na stopniowe wycofywanie go z rynku. Zgodnie z najnowszymi badaniami ten popularny herbicyd, jest wyjątkowo niebezpieczny dla pszczół, ponieważ niszczy występujące w ich jelitach bakterie. Badania zostały opublikowane przez University of Texas w Austin.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, do tej pory funkcjonowało ogólne przekonanie, iż glifosat oddziałuje jedynie na rośliny i nie jest toksyczny dla zwierząt. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców udowodniono, ze pszczoły, które były wystawione na działanie tej substancji, straciły część pożytecznych bakterii znajdujących się w ich jelitach, a tym samym stały sie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

Badania naukowców były przeprowadzone w warunkach powszechnie występującego stężenia glifosatu i już po trzech dniach można było zauważyć negatywne skutki jego działania. Opublikowane na lamach czasopisma "Proceedings of national academy of science" badania, są przełomowe, ponieważ stanowią niezbity dowód na to, że pszczoły są narażone na o wiele więcej negatywnych czynników niż sądzono do tej pory.

Spór co do wpływu glifosatu na ludzi i owady trwa już od kilku lat. Najnowsze badania, nie tylko te dotyczące zapylaczy, potwierdzają obawy i twierdzenia tych, którzy od lat żądają wycofania go z użycia. Warto zaznaczyć, że niektóre kraje, jak na przykład Czechy, powoli wprowadzają przepisy eliminujące całkowicie ten środek z ogólnego stosowania w przemyśle.

Opracowano na podstawie:

Ekologia.pl, Glifosat zabija pszczoły, https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/glifosat-zabija-pszczoly,24432.html, Data publikacji: 2018.09.25, Data odczytu: 2018.09.26

Czytaj również:

Miód i wosk z toksycznym glifosatemLiczba wyświetleń artykułu: 813

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.