Portal Pszczelarski

Silver Axe III - akcja z przerażającym wynikiem

Na zdjęci: martwa pszczoła.

pszczelarstwo w Polsce pestycydy Silver Axe III

W wyniku akcji przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wykryto i zatrzymano 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. Efekt akcji Silver Axe III pokazuje, że Europa jest dosłownie zalewana szkodliwymi substancjami.

W akcji kierowanej przez Europol uczestniczyło przez 4 tygodnie 27 państw, w tym Polska. Działania kontrolne prowadzono przede wszystkim na przejściach granicznych, na targowiskach i w punktach sprzedaży. Ujawnienie w wyniku tych działań aż 360 ton nielegalnych substancji stanowi przerażający wynik. W komunikacie wydanym w dniu 13 lipca 2018 roku, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przyznała, iż skala problemu jest ogromna.

Skutki wykorzystywania tego typu substancji w rolnictwie mogą być tragiczne. Nielegalnie wprowadzane na rynek pestycydy, są często niezbadane, mają niewłaściwie stworzone infrakcje użytkowania lub są po porostu zakazane. Nie ma środków, które pozwoliłyby oszacować straty powodowane przez tego typu preparaty, jednak można być wręcz pewnym, iż stanowią one ogromne zagrożenie zarówno dla pszczół jak i dla ludzi.

Skala problemu jest trudna do oszacowania. Co więcej, z pewnością można uznać, iż zatrzymane w akcji Silver Axe III pestycydy są jedynie niewielkim ułamkiem tego co faktycznie funkcjonuje na europejskim rynku. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zapowiada dalsze intensywne działania mające na celu wyeliminowanie lub chociaż zminimalizowanie problemu.

Opracowano na podstawie:

Miody Online, Coraz większa szara strefa nielegalnych pestycydów. Ile z nich trafia na pola?, https://miodyonline.pl/coraz-wieksza-szara-strefa-nielegalnych-pestycydow-ile-z-nich-trafia-na-pola/, Data publikacji: 2018.09.26, Data odczytu: 2018.09.28Liczba wyświetleń artykułu: 1247

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Aplikacja do organizacji pracy w pasiece

Pszczoła miodna - super organizm w środowisku naturalnym - wykład 09.2017

Szkolenie pszczelarskie w Sosnowicach - luty 2016

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor