Portal Pszczelarski

Silver Axe III - akcja z przerażającym wynikiem

Na zdjęci: martwa pszczoła.

pszczelarstwo w Polsce pestycydy Silver Axe III

W wyniku akcji przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wykryto i zatrzymano 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. Efekt akcji Silver Axe III pokazuje, że Europa jest dosłownie zalewana szkodliwymi substancjami.

W akcji kierowanej przez Europol uczestniczyło przez 4 tygodnie 27 państw, w tym Polska. Działania kontrolne prowadzono przede wszystkim na przejściach granicznych, na targowiskach i w punktach sprzedaży. Ujawnienie w wyniku tych działań aż 360 ton nielegalnych substancji stanowi przerażający wynik. W komunikacie wydanym w dniu 13 lipca 2018 roku, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przyznała, iż skala problemu jest ogromna.

Skutki wykorzystywania tego typu substancji w rolnictwie mogą być tragiczne. Nielegalnie wprowadzane na rynek pestycydy, są często niezbadane, mają niewłaściwie stworzone infrakcje użytkowania lub są po porostu zakazane. Nie ma środków, które pozwoliłyby oszacować straty powodowane przez tego typu preparaty, jednak można być wręcz pewnym, iż stanowią one ogromne zagrożenie zarówno dla pszczół jak i dla ludzi.

Skala problemu jest trudna do oszacowania. Co więcej, z pewnością można uznać, iż zatrzymane w akcji Silver Axe III pestycydy są jedynie niewielkim ułamkiem tego co faktycznie funkcjonuje na europejskim rynku. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zapowiada dalsze intensywne działania mające na celu wyeliminowanie lub chociaż zminimalizowanie problemu.

Opracowano na podstawie:

Miody Online, Coraz większa szara strefa nielegalnych pestycydów. Ile z nich trafia na pola?, https://miodyonline.pl/coraz-wieksza-szara-strefa-nielegalnych-pestycydow-ile-z-nich-trafia-na-pola/, Data publikacji: 2018.09.26, Data odczytu: 2018.09.28Liczba wyświetleń artykułu: 1500

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem