Portal Pszczelarski

Kara roku więzienia za zabicie pszczół. Jest precedens!

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Austrii chloropiryfos wytrucie pszczół

Austriacki sąd uznał, iż zabijanie pszczół zasługuje na ukaranie karą bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok ten ma być sposobem na zdyscyplinowanie innych rolników, którzy nie stosują się do zasad stosowania środków ochrony roślin.

Doświadczony austriacki sadownik z miejscowości Lavanttal w prowincji Karyntia (Austria) spryskał swoje drzewa silnym środkiem o nazwie chloropiryfos. Środek ten jest silnie działającą substancją owadobójczą. Sadownik dokonał tego zabiegu w czasie kwitnienia drzew, narażając tym samym tysiące okolicznych pszczół na zatrucie.

Niestety, skutki działania substancji okazały się tragiczne. Śmierć poniosło około 50 rodzin pszczelich, a pokrzywdzeni pszczelarze postanowili dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Sadownik został uznany za winnego "celowego niszczenia środowiska". Sędzia uznał, że będąc doświadczonym sadownikiem, mężczyzna musiał mieć świadomość i dopuszczał możliwość wystąpienia śmiertelnego zagrożenia dla pszczół i innych owadów. Co więcej, skazany był osobą szkoląca innych sadowników, a więc miał etyczny obowiązek stosowania się do zasad użytkowania środków ochrony roślin.

Sąd skazał mężczyznę na rok więzienia, z czego aż cztery miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności oraz nakazał zapłatę 20 tysięcy euro tytułem odszkodowania. Wyrok jest nieprawomocny. Nawet jeżeli kolejny sąd uchyli lub zmieni nałożoną na mężczyznę karę. Sam fakt orzeczenia kary więzienia za takie przewinienie stanowi swego rodzaju precedens, a co za tym idzie jest to rzeczywiście jakaś przestroga dla innych rolników.

Opracowano na podstawie:

Ceny Rolnicze, Rok więzienia za zabicie pszczół, https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/13670-rok-wiezienia-za-zabicie-pszczol, Data publikacji: 2018.09.28, Data odczytu: 2018.09.28Liczba wyświetleń artykułu: 2857

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.