Portal Pszczelarski

Zapylaczom lepiej żyje się w mieście, szczególnie trzmielom

trzmiel dzikie zapylacze

Kolejne badania sugerują, iż zapylacze, a w tym wypadku konkretnie trzmiele żyją zdrowiej i dłużej w mieście niż na terenach wiejskich. Badania wykonane przez zespół entomologów zostały opublikowane w Royal Society B.

Analizie poddano kolonie trzmieli znajdujących się w środowisku rolniczym i miejskim. Naukowcy co tydzień trzykrotnie zliczali populacje owadów w każdej kolonii. Zaobserwowano, że kolonie osiągały szczyt w trakcie trzech do pięciu tygodni, a następnie gwałtownie spadały. Owady znajdujące się w mieście rosły szybciej i były o wiele silniejsze od tych znajdujących się na wsi.

Zdaniem naukowców, uprzemysłowienie rolnictwa i nastawienie na uprawy monokulturowe zmniejsza możliwości rozwoju owadów zapylających, a dodatkowa obecność insektycydów i substancji zanieczyszczających powoduje, że zapylaczom coraz trudniej jest utrzymać dobry stan kolonii na wsi.

Podczas badań stwierdzono także, że kwiaty z publicznych ogrodów oferują zapylaczom o wiele bardziej zróżnicowane pożytki. Naukowcy zwracają jednak uwagę, iż niektóre gatunki zapylaczy mogą mieć trudności w dostosowaniu się do warunków panujących w środowisku miejskim. Nie mniej jednak, prezentowane wyniki badań są kolejnym dowodem na to, że wieś i tereny podmiejskie są dla pszczół coraz mniej przyjazne.

Opracowano na podstawie:

Quartz, Urban bees are living healthier lives than rural bees, https://qz.com/1365290/cities-could-save-the-bees-theyre-healthier-than-farm-bees/, Data publikacji: 2018.09.25, Data publikacji: 2018.09.29

The Royal Society Publishing, Lower bumblebee colony reproductive success in agricultural compared with urban environments, http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/285/1881/20180807, Data publikacji: 2018.06.27, Data odczytu: 2018.09.29



Liczba wyświetleń artykułu: 2099

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja