Portal Pszczelarski

Rój pszczół zachowuje się podobnie do ludzkiego mózgu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA rój roje pszczół

Zachowanie pszczelego roju ciekawi naukowców od wielu lat. Do tej pory nie udało się do końca przeanalizować w jaki dokładnie sposób działają pszczoły, aby dostosować się do zmieniających się warunków otoczenia. Naukowcy z Harvardu podjęli kolejną próbę rozwiązania tej zagadki. Wyniki ich eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Physics".

Eksperyment polegał na zamknięciu roju pszczół miodnych w niewielkiej przeźroczystej skrzynce z ruchomym sufitem. Naukowcy poruszali w ten sposób podłożem, na którym przysiadły pszczoły i obserwowali ich zachowanie. Zmieniano częstotliwość, długość i amplitudę drgań.

Okazało się, że pszczoły zmieniały swoje położenie poprzez spłaszczenie stworzonego stożka, tym samym same dostosowywały obciążenia, jakie musiały znosić niektóre z owadów, co sprawiało, że rój był bardziej stabilny. Dokładne analizy oraz szczegółowe wyliczenia prowadzone przez naukowców dały podstawę do stwierdzenia, iż zachowania pszczół tworzących rój są bardzo podobne do działania neuronów w ludzkim mózgu. 

Opracowano na podstawie:

Gazeta Wyborcza, Oto jak rój pszczół dostosowuje się do otoczenia, http://wyborcza.pl/7,75400,23930923,oto-jak-roj-pszczol-dostosowuje-sie-do-otoczenia.html, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.29

Nature Physics, Collective mechanical adaptation of honeybee swarms, https://www.nature.com/articles/s41567-018-0262-1, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.29Liczba wyświetleń artykułu: 1230

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.